Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

בעתיד הקרוב: עלייה של עשרות אחוזים במיחזור הפסולת בנגב

בעתיד הקרוב: עלייה של עשרות אחוזים במיחזור הפסולת בנגב
קרדיט צילום: פארק דודאים

אשכול נגב מערבי, המונה עשר רשויות, חתם השבוע על הסכם חסר תקדים לפינוי וטיפול בפסולת עם פארק המיחזור והחינוך הסביבתי דודאים שיקלוט בחמש השנים הקרובות את הפסולת שלהן. זאת כחלק מתכנית רחבה שמקיים הפארק ובונה לראשונה את מפעל המיון והמיחזור הגדול בדרום. הפניית הפסולת מהרשויות הללו עתידה בעתיד, כאשר יקום המפעל, לעלות באופן משמעותי את אחוזי הפסולת הממוחזרת מאותן רשויות.

ההסכם הענק של הנגב בטיפול בפסולת
קרדיט צילום: פארק דודאים

ניר בר דוד, מנכ"ל פארק דודאים: "מפעל המיחזור הגדול הראשון בדרום שיאפשר הגדלה משמעותית של אחוזי מחזור פסולת בכל הרשויות שמפנות את הפסולת לפארק דודאים. מדובר על פרויקט בסדר גודל חסר תקדים באזור, שיהווה תרומה משמעותית למאבק למען איכות הסביבה ברמה העולמית ובפרט בישראל ובדרום."

אורי פינטו, מנכ"ל אשכול נגב מערבי: "האשכול גאה להוביל תהליך משמעותי לייעול תהליכי הניהול והטיפול בפסולת וקידום המחזור. אני מברך על ההסכם המהווה נדבך חשוב בפעילותו של האשכול לניצול יתרון הגודל, שיפור איכות החיים וצימצום פערים."

ניר זמיר, ראש המועצה האזורית בני שמעון: "איחוד הרשויות במסגרת אשכול נגב מערבי הוא כוח אמיתי, עבורנו הרשויות, לפעול יחד על מנת להוזיל שירותים רבים ולקדם מהלכים משותפים במרחב ובכך להעניק שירותים טובים יותר לתושבינו. . מפעל המיחזור בפארק דודאים הוא בשורה אמיתית לתושבי הנגב ולמדינת ישראל"

ההסכם הענק של הנגב בטיפול בפסולת
קרדיט צילום: פארק דודאים

פארק דודאים, שיושב במועצה האזורית בני שמעון, שם לעצמו כמטרה לצמצם את כמויות הפסולת המוטמנת ובכך יצא לפרויקט ענק של בניית מפעל המיון והמיחזור הראשון הגדול ביותר בדרום, אליו תגיע פסולת מכל הרשויות באזור. אשכול נגב מערבי היה הראשון לזהות את הפוטנציאל הסביבתי הגדול ולחתום על הסכם לחמש השנים הקרובות עם הפארק.

מפעל המיחזור עתיד להתפרס על שש וחצי דונם ויהיה עתיר טכנולוגיה ואמצעים. הוא עתיד לבצע הפרדה ברמה גבוהה של סוגי פסולת ולמיין אותה למתקנים שונים לטובת מיחזור ושימוש חוזר.

המפעל קם במימון של המועצה האזורית בני שמעון והמשרד להגנת הסביב, הוא יטפל בפסולת באזור כולו וכך גם יתרום לצמצום תנועה בכבישים, צמצום שטחי הטמנה, חיסכון בדלק ומזעור של זיהום אוויר, פעולות שיובילו לצמצום נזקי סביבה רבים.

ניר בר דוד, מנכ"ל פארק המיחזור והחינוך הסביבתי דודאים, מסביר כי מדובר על פרויקט בסדר גודל חסר תקדים באזור שעתיד להוות תרומה משמעותית למאבק למען איכות הסביבה ברמה העולמים ובפרט בישראל ובדרום. הוא מסביר כי הנחת היסוד של כולם צריכה להיות שכל אזור בארץ יטפל בפסולת של עצמו ולייתר את השינוע של כמויות אשפה אדירות ממחוז אחד לאחר, דבר שפוגע לכשעצמו בסביבה.

ההסכם כולל את קליטתה של הפסולת מעשר הרשויות שנכללות באשכול במחירים קבועים ושווים לכולן, בכך יקלוט כמות פסולת ענקית של 86,000 טון פסולת מעורבת ו-24,800 טון פסולת גושית. מפעל המיחזור והמיון עתיד לקום בטווח זמין של כשנה ולאחר עשרות שנים של הטמנת םסולת יאפשר, ע"י טכנולוגייה בינלאומית חדישה, לקלוט מידי יום כאלף ומאתיים טון פסולת, למיין אותה ולשלוח למיחזור אלפי טונות.

אורי פינטו, מנכ"ל אשכול נגב מערבי מספר כי המהלך הנוכחי הוא חלק מתהליך חשוב שהאשכול בראשית דרכו. הוא מוסיף שההתקשרות עם דודאים תהווה חיסכון משמעותי בעלויות עבור רשויות ופועלת במסגרת של שוויון מחירים לכלל הרשויות אשר לוקחות חלק באשכול. "בהמשך למהלך זה אנו עתידות הרשויות לשתף  פעולה בתהליכי האיסוף והטיפול בזרמי פסולת נוספים, כמו גם הגדלת אחוזי המחיזור שלהן. כל זאת מתאפשר נוכח תמיכת המשרד להגנת הסביבה העומדת בשלב זה על 50 מיליון ₪" הוא אומר.

"מפעל המיחזור בפארק דודאים הוא בשורה אמיתית לתושבי הנגב ולמדינת ישראל אשר חייבת לעלות שלב בכל הנוגע לטיפול בפסולת ואיכות הסביבה. מועצת בני שמעון החליטה להשקיע מאמצים וכסף רב בשינוי המביא עמו עתיד בתחום איכות הסביבה ואיכות החיים. ותהיה בין אלו המובילים את הנושא בשנים הקרובות ואשכול נגב מערבי מצטרף היום למהפכה" מסביר ראש המועצה האזורית בני שמעון, ניר זמיר, אשר עומד בראש המועצה שמובילה את נושא איכות הסביבה בנגב והטיפול הנכון בפסולת דרך פארק דודאים אשר החברה הכלכלית של המועצה מפעילה.

אשכול נגב מערבי נוסד בשנת 2015 בתוך מיזם חדשני ביוזמה של משרד הפנים ומשרד האוצר והתאגד עם הרשויות הכוללות אותו במתכונתו הנוכחית בשנת 2016. הוא מקדם תפסיה אזורית ושיתופי פעולה רחבים ואסטרטגיים המביאים את יתרון הגודל כתמורה לרשויות הלוקחות חלק.

באשכול לוקחות חלק העיר אופקים, מועצה אזורית אשכול, מועצה אזורית בני שמעון, מועצה אזורית מרחבים, מועצה אזורית שדות נגב, מועצה אזורית שער הנגב, עיריית נתיבות, עיריית רהט, מועצה מקומית לקיה ועיריית שדרות. כלל התושבים מהרשויות האלה עומדים על למעלה ממאתיים ועשרים אלף תושבים והשטח של האשכול כולו נפרס על כשני מיליון דונם.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
פומפאו רוקד באופקים
מייק פומפאו אופקים: "גאה להיות כאן בעיר שתושביה גיבורים" מזכיר המדינה...
איש החינוך הוותיק מבאר שבע - אהרן אלדר ז"ל הלך השבת לעולמו והוא בן 86
אהרן אלדר היה שנים רבות מעמודי התווך של החינוך הדתי...
בתי החולים בדרום ירימו את הכפפה? בעקבות מותו הטראגי של החייל שנדבק בפטרייה בעזה- קריאה בארגון "חברים לרפואה" שהשתתף במאמץ הבאת התרופה הניסיונית ארצה: "לערוך בבית חולים בישראל את הניסוי בתרופה כדי שתהיה זמינה לטיפול מיידי בחיילים שנדבקים"!
בעקבות מותו המצער של חייל המילואים חנן דרורי הי"ד שנדבק...
מאילת לסורוקה: התלמידים המפונים משדרות בביקור חולים לחיילים פצועי המלחמה
יוזמה מרגשת - התלמידים המפונים משדרות יצאו מאילת לביקור פצועי...
לא שוכחים את הנופלים! מיזם "זוכרים את הנופלים" בהובלת תושבי מושב שוקדה
תושבי מושב שוקדה החליטו לקדם מיזם שבמהלכו הם יבקרו משפחות...
משלחת מנהיגי חינוך בקהילות יהודיות ברחבי העולם ביקרה השבוע באופקים
משלחת מנהיגי חינוך מובילים בקהילות היהודיות ברחבי העולם, מארה"ב, קנדה,...
בעיצומה של המלחמה: תלמידי מקיף אמית באר שבע יצאו ל'מבצע ג'וחא'
גם השנה, בעיצומה של מלחמת 'חרבות ברזל', יצאו תלמידי בית...
בתי החולים בדרום ובשפלה מתכוננים לקליטת פצועי מלחמה ומזניחים את הכוננות לגל חורפי חדש של המגיפה?
התחלואה בקורונה בעולם ובישראל במגמת עליה, אך קיים חשש שבתי...
הפרויקט להזנקת התיירות בערד יוצא לדרך: החברה הממשלתית לתיירות רגע לפני בחירת קבלן לביצוע פרויקט תצפית 'סף המדבר'
על אף המצב הביטחוני, החברה הממשלתית לתיירות ממשיכה לעבוד על...
בעקבות ההשלכות של מלחמת "חרבות ברזל" על העסקים בעוטף עמותת שניר משיקה תוכנית הכוונה עסקית
לאור ההשלכות הרוחביות של מלחמת "חרבות ברזל" על העסקים בעוטף...