Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

פורצים את גבולות החינוך ברמת הנגב

פורצים את גבולות החינוך ברמת הנגב
תמונה באדיבות רמת הנגב

בשבוע שעבר נפגשו 20 מורים פורצי דרך בתחום החינוך, בכנס מיוחד בו הציגו יוזמות אישיות עליהן עבדו, במטרה ליישם את הרעיונות של למידה לא קונבנציונלית. הכנס התקיים במסגרת המיזם 'הוראה אחרת' של אגף החינוך במועצה אזורית רמת הנגב, ועסק בשיטות לימוד חדשניות.

תמונה באדיבות רמת הנגב
תמונה באדיבות רמת הנגב

אנשי חינוך מבתי ספר שונים ברמת הנגב, עבדו בשנתיים האחרונות במסגרת השתלמויות בית ספריות, על הקונספט החדיש 'הוראה אחרת' – שיטה זו קוראת תיגר על ההוראה המסורתית, מבחינת המיקום, המתודה והקונספט הלימודי כולו.

אגף החינוך במועצה האזורית רמת הנגב הוציא בתחילת שנת הלימודים הנוכחית קול קורא למורים וגננות, והזמין אותם להציע ולהוביל תהליכי הוראה חדשניים הדוגלים בעבודת צוות, למידה מכוונת באופן עצמי, תחת ההנחה כי למידה יעילה מבוססת על עניין וסקרנות טבעית.

לקריאה נענו כ-20 אנשי ונשות חינוך, אשר שלחו לאגף החינוך במועצה הצעות שונות ומגוונות הכוללות תפיסת הוראה אחרת, יצירתיות, עידוד עבודת צוות – כל אלו כמובן במעורבות מלאה של המחנכים במוסדות החינוך. כל הצעה זכתה במימון מטעם המועצה, לטובת הצטיידות והוצאה לפועל.

בין היוזמות שהוצגו בכנס ניתן היה להיתקל בכמה הצעות מקוריות ויצירתיות במיוחד:

  • למידה במרחבי למידה – מאת מור ז'ורנו, מחנכת כיתה א' בביה"ס 'נגב סיני' – לתלמידים אין מערכת שעות ואינם יושבים בזוגות ליד שולחנות. התלמידים עוברים בין מוקדי למידה שונים; חלקם מחקריים, משחקיים, לימודיים ויצירתיים.
  • רדיו בית ספרי – מאת ערן אלוש – מחנך כיתה ו' בביה"ס 'משאבים' – הרדיו יאפשר לתלמידים להשמיע את קולם ולהביע דעותיהם מתוך רצון אקטיבי ויוזמה לשנות ולהשפיע על עניינים שמעניינים אותם.
  • אנשים, סיפורים, קהילה – מאת מחנכי ביה"ס 'בוסתן במדבר' – כאמור בית הספר הוא חל מהקהילה, וכחלק מתכנית הלימודים יש ליזום מפגשים ופעילויות משותפות בין התלמידים לכלל הקהילה; שעות סיפור עם הדורות הוותיקים, סיוע לאחרים בעבודות, ועוד.

מנהלת אגף קהילה וחינוך במועצה האזורית רמת הנגב, הגב' ספי מלכיאור, סיפרה כי, "דרכי הלמידה החדשניות שהציעו המורים מהוות פריצת דרך בשיטת ההוראה . אנחנו יודעים שצריך להניע תהליכים חדשים, לקרוא תיגר על מהות הלמידה וההוראה, על תפקידם של המורים. והתלמידים, על המבנה, ההערכה ועוד. בתהליך הזה ספקנו פלטפורמה ועודדנו את המורים להגשים את מה שהם חולמים עליו. המורים והגננות שהצטרפו למהלך הם חיל החלוץ, ואני יודעת שבעקבותם יבואו עוד רבים. התחלנו עם מיזם זה בכדי לבצע שינוי ברמה המקומית, אני רוצה להודות לכל המורים והגננות שלוקחים חלק במיזם. נמשיך בעשייה למען ילדי המועצה."

ראש המועצה האזורית רמת הנגב, ערן דורון הוסיף, "אני מברך את קיום המיזם המיוחד, ההוראה "המסורתית" משתנה והופכת אט אט למודרנית וחדשנית, אנו במועצה החלטנו לזרז את תהליך השינוי ברמה המקומית ולהיות מהמובילים בתחום ההוראה החדשנית, אנו רואים בחינוך דור העתיד חשיבות עליונה ולפיכך נמשיך לחדש ולשפר את שיטות הלמידה במועצה".

 

 

 

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
לוקחים אחריות על הפרטיות: המכללה האקדמית ספיר פותחת לראשונה קורס ממונה הגנת פרטיות בחסות הרשות להגנת הפרטיות
המכללה האקדמית ספיר נבחרה לפתוח קורס "ממונה הגנת פרטיות" (DPO)...
מגוון פעילויות לקראת חג השבועות בקניון עזריאלי הנגב
יריד שבועות שכולו תוצרת איכותית- דוכני יין, גבינות ומאפים בעבודת...
למעלה מ-100 ערים השתתפו ב"יום השכנים"
בשכונות בבאר שבע ציינו את "יום השכנים" בצל המלחמה, צויין ב-30.5...
עומדת אני בשערייך ירושלים": ספר שירה חדש לציון יום ירושלים ה-57
היום (ג') תיערך השקת ספר שירים לירושלים, שכתבה המשוררת ד"ר...
מאות השתתפו בכנס "מתחברים מחדש" במכללת קיי
בצל שגרת המלחמה ערכה בשבוע שעבר כנס רב משתתפים בסימן...
לקראת הקמת בית חולים שני בבאר שבע הנהלת מאוחדת בביקור בשטח
לאחר שממשלת ישראל אישרה באופן סופי את הקמתו של בית...
להקת המחול קמע גאה להציג בבכורה : דרום – 3 מפה...
3 יצירות של כוריאוגרפים מהדרום בערב אחד! * לירן מיכאלי *...
משלחת משפיענים מדרום אפריקה שמעה ממקור ראשון אודות הזוועות של ה 7 באוקטובר
בעוד ממשלת דרום אפריקה טוענת בזדון שישראל מבצעת אפרטהייד ורצח...
"ספגנו רימונים וטילים בכל רגע, אבל רוח הלחימה, הגאווה לאומית ותחושת שליחות הרימו אותנו"
היום התקיימה במכללה האקדמית לחינוך ע"ש קיי בבאר שבע עצרת...
חידושים באולימפיאדת המגמות של "עתיד"
אולימפיאדת המגמות הטכנולוגיות של רשת החינוך "עתיד" התקיימה במוזיאון ארץ...