Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

מהנדסים למען חולים: פיתוח של סטודנטים מ-SCE ימנע גניבות במרכז הרפואי סורוקה

מהנדסים למען חולים: פיתוח של סטודנטים מ-SCE ימנע גניבות במרכז הרפואי סורוקה
קרדיט צילום טל בלובר

שלושה סטודנטים של SCE המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון עובדים, לצד צוות מהמרכז הרפואי סורוקה, על פיתוח מוצר שהציגו ובלט בהאקתון שהתקיים בבית החולים.

מהנדסים למען חולים
קרדיט צילום טל בלובר

שיתוף פעולה מעניין בין המרכז הרפואי סורוקה לסטודנטים להנדסת מכונות מ-SCE המכללה האקדמית להנדסה עשוי לצמצם תופעה כואבת במיוחד: גניבות מחולים במהלך אשפוזם. התופעה הועלתה על ידי צוות בית החולים בהאקתון שקיימו בחודש שעבר בסורוקה, ושלושה סטודנטים שנה ד' במחלקה להנדסת מכונות ב-SCE המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון, שהשתתפו בו, הציגו שני פתרונות אפשריים למניעת גניבה של מכשירי טלפון וטאבלטים של מאושפזים.

הסטודנטים אביב דדוש, עומר גודר ויונתן יעקבי הציגו פתרון בצורת כספת קטנה ואישית, אשר תותקן בארונית למיטת החולה. הם חקרו את הארונית והמיטה וגילו מיקום מתאים וישים לכספת, כך שאי אפשר יהיה לפרקה במטרה לגנוב אותה. בנוסף, השלושה עיצבו מוצר אוניברסלי הננעל על מיטת החולה ומחזיק את הטלפון או הטאבלט במצב נעול, כך שאי אפשר לפרק את המכשיר בלי מפתח או לנתק את הטלפון בלי שבב אלקטרוני מתאים.

הסטודנטים מ-SCE זכו במקום השני, ומבית החולים מיד פנו אליהם על מנת לקדם את פרויקט הכספת. לאחר שנפגשו עם ראש המערך הלוגיסטי של בית החולים ועם המשנה למנהל בית החולים, ירדן נבו, הבינו השלושה היכן וכיצד עליהם למקם את הכספת בצורה מאובטחת בארונית, והם כבר בשלבי פיתוח של אב-טיפוס ראשוני. בבית החולים מעוניינים לבחון תחילה את המוצר באופן ניסיוני במחלקה אחת.

"לפני תחילת ההאקתון קיימנו מפגש מקדים עם פרופ' גל איפרגן, מנהל המחלקה לנוירולוגיה בסורוקה שמוביל תהליכי חדשנות בבית החולים", סיפרוהשלושה. "פרופ' איפרגן סיפר לנו על המגבלות של בית החולים, על האתגרים המרכזיים שהם והחולים חווים והזכיר בעיקר את נושא הגניבות בדגש על מכשירים סלולאריים, ארנקים וטאבלטים שאנשים מביאים עמם לאשפוז".

"התחלנו בכתיבת אפיון מוצר, כפי שלמדנו במכללה. התחשבנו באלמנטים שונים, כמו צורת המיטה, מוגבלויות המטופלים, גישה נוחה למטופל וכדומה. לבסוף, באמצעות תוכנות שהכרנו במהלך לימודי התואר, הגענו למוצר שהצגנו בפני צוות סורוקה. לאחר בדיקות מעמיקות והתייעצות עם הצוות, מצאנו כי הפתרון הטוב ביותר יהיה לקבע את הכספות בכונניות שמוצבות בסמוך למיטות החולים. ד"ר שלומי קודש, מנהל סורוקה הביע עניין בפתרון הזה וביקש שנמשיך את התהליך מול האנשים הרלוונטיים בסורוקה".

בדקנו יחד עם אנשי המערך הלוגיסטי בביה"ח איפה לשים את הכספת, לאן אפשר לקבע ועוד שאלות שעלו בשלבי התכנון. כעת אנו נכנסים לתקופת המבחנים אך במקביל ממשיכים להיפגש מול אנשי סורוקה ולקדם איתם פתרון אמיתי למען החולים והמאושפזים".

ד"ר גדליה מזור, ראש המחלקה להנדסת מכונות ב-SCE, ציין: "ההכשרה המולטי-דיסציפלינרית שאנו מקנים לסטודנטים שלנו במחלקה להנדסת מכונות ובמכללה, נותנת להם יתרון משמעותי בתכנון ופיתוח מוצרים חדשניים, ולכן אני לא מופתע שהם נבחרו על ידי הנהלת ביה"ח סורוקה להמשיך בפיתוח אב טיפוס של המוצר שהם תכננו. בתמיכת המכללה, הסטודנטים שלנו משתתפים דרך קבע בתחרויות והאקתונים רבים, בארץ ובעולם, ותמיד זוכים במקומות הראשונים ובהערכה רבה על היצירתיות ועל רמת הפרויקטים שהם מתכננים".

ירדן נבו, המשנה למנהל המרכז הרפואי סורוקה: ״סורוקה הוא מרכז רפואי אוניברסיטאי המוביל תהליכי חדשנות ומחקר מהמתקדמים בישראל.  סורוקה לקח על עצמו אתגר של פיתוח פתרונות לצרכי רפואה ברמה בין-לאומית, ופיתוח של ידע וטכנולוגיה רפואית במענה לצרכים רפואיים טיפוליים. המרכז הרפואי יוזם פרויקטים מגוונים בתחומים שונים כדי לתת מענה לצרכים השונים של  המטופל. מטרת פרויקטים אלו היא לשלב את כלל הגופים הרלוונטיים בתהליכי החדשנות המפותחים בסורוקה ולקחת חלק בעיצובו של בית חולים חכם וחדשני המחובר לצרכי השטח, כמו בשיתוף פעולה זה עם המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון".

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
סטודנטים מהדרום למען עולים חדשים בני העדה האתיופית
תכנית 'הרוח הדרומית' של קרן אייסף לחינוך קיימה השבוע אירוע...
נתיבות בדרך להיות אחת מהערים הגדולות בדרום:
התוכנית 'נתיבות צפון' שקידמה רשות מקרקעי ישראל אושרה להפקדה בותמ"ל...
לראשונה בישראל : משפט בינלאומי- "האנושות כנגד ארגון הטרור-חמאס"
בת שבע יהלומי, שבנה איתן נחטף ושוחרר משבי חמאס ובעלה...
בת מצווה לבתו של השוטר הגיבור שנפל בקרב בשדרות
אוריה גולימה בת ה-12 משדרות, הייתה אמורה לחגוג בת מצווה...
לוקחים אחריות על הפרטיות: המכללה האקדמית ספיר פותחת לראשונה קורס ממונה הגנת פרטיות בחסות הרשות להגנת הפרטיות
המכללה האקדמית ספיר נבחרה לפתוח קורס "ממונה הגנת פרטיות" (DPO)...
החל השיווק של שטחי המסחר בשכונת אפיקי נחל באופקים
מוצר נדיר למשקיעי נדלן- יזמי פרויקט עומרים מציעות למכירה את...
מגוון פעילויות לקראת חג השבועות בקניון עזריאלי הנגב
יריד שבועות שכולו תוצרת איכותית- דוכני יין, גבינות ומאפים בעבודת...
למעלה מ-100 ערים השתתפו ב"יום השכנים"
בשכונות בבאר שבע ציינו את "יום השכנים" בצל המלחמה, צויין ב-30.5...
מגן דוד אדום מרכין ראש עם היוודע על הירצחו של מתנדב מד"א דולב יהוד ז"ל שנרצח בשבעה באוקטובר וגופתו אותרה בקיבוץ ניר עוז
דולב ז"ל, בן 35, התנדב במד"א כחובש בקיבוצו ניר עוז...
עומדת אני בשערייך ירושלים": ספר שירה חדש לציון יום ירושלים ה-57
היום (ג') תיערך השקת ספר שירים לירושלים, שכתבה המשוררת ד"ר...