Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

המתנה של 13 חודשים לתור במרפאות להתפתחות הילד בדרום הארץ, לעומת 3 חודשים במרכז

המתנה של 13 חודשים לתור במרפאות להתפתחות הילד בדרום הארץ, לעומת 3 חודשים במרכז
ח"כ שולי מועלם

בכנס של הפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן גוריון, הרשות לפיתוח הנגב וקרן מיראז', קראה חה"כ שולי מועלם לממשלה ליישם החלטות הקשורות לשוויון בבריאות הציבור בנגב.

כנס מצפה ה-5 לשוויון בבריאות בנגב, של הפקולטה למדעי הבריאות, אוניברסיטת בן גוריון, הרשות לפיתוח הנגב וקרן מיראז'. 

חברת הכנסת שולי מועלם, יו"ר סיעת הבית היהודי ויו"ר סיעת שוויון בבריאות, פתחה את הכנס בנתונים מהמציאות הרפואית בדרום הארץ: "אני רוצה להציג היום שלושה נתונים חשובים. ראשית – שיעור תמותת תינוקות בדרום גבוה בהשוואה לשאר הארץ. שנית, שיעור מיטות בבתי חולים בדרום לילדים בגילאי 0-14 הוא הנמוך ביותר בארץ. שלישית, על פי דו"ח מבקר המדינה האחרון – ילדים הנזקקים לטיפולים במרפאות התפתחות הילד בדרום הארץ צריכים להמתין 13 חודשים. פרופ' עמוס כץ, דיקן הפקולטה למדעי הבריאות באוני' בן גוריון, אם לא תפתח מסלול קלינאות תקשורת נמשיך לבכות על חוסר השוויון של ילדים בעלי צרכים מיוחדים בנגב לעומת המרכז. ברור לי לגמרי שהעובדה שלומדים פה פיזיותרפיה וסיעוד, עוזר בצמצום הפער".

"הגיל הרך הוא הזמן הקריטי לצמצם את הפערים שאחר כך כולנו רואים והם היוצרים את הפריפריה החברתית. הגיל הזה הוא נקודת המפתח. לדבר על זכותם של הילדים בנגב לרפואה מונעת איכותית, זמינה ושוויונית אינה חסד אלא זכות. על כל שקל שנשקיע פה, נחסוך 10 שקלים אחר כך. אני רוצה להוציא קריאה לממשלה – זה הזמן ליישם החלטות הקשורות לבריאות בכלל ובריאות הנגב בפרט".

ח"כ שולי מועלם

ורד גושן, סמנכ"לית הרשות לפיתוח הנגב אמרה בדבריה: "המנוף המרכזי לקפיצת מדרגה בבריאות הילדים בנגב הוא ההון האנושי. הפתרון בטווח הארוך נעוץ בקידום תשתיות, הגדלת ההיצע של כוח האדם וטיפוחו באמצעות הכשרות  ומודל תמריצים שיאפשרו את פתון כשל השוק. הרשות לפיתוח הנגב מקדמת הקמת ארבעה מרכזים אינטגרטיביים לגיל הרך ובשנה האחרונה מפעילה מאגר מטפלים פרא רפואיים להנגשת היצע המטפלים הקיים להורים המחפשים אחר מטפל בנגב. לצד כל אלה שמנו לנו למטרה לקדם את נושא הבאת ההכשרות כאן אלינו לנגב, על מנת שאותם מטפלים ירכשו את הידע, יתנסו במסגרות הטיפול ויקבעו כאן את מקום מגוריהם ועבודתם. במסגרת קידום ציר זה הרשות תעמיד משאבים לטובת מעטפת תומכת למסלולים שיפתחו וללומדים".

דו"ח מבקר המדינה ממאי האחרון מצא כי ילדים בנגב אשר נזקקים לטיפולים במרפאות להתפתחות הילד נאלצים להמתין לעתים 13 חודשים בשל מחסור קריטי במטפלים פרא רפואיים. משנת 2009 נסגרו שש יחידות להתפתחות הילד, רובן בפריפריה ובמגזרי המיעוטים. גם בנושא טיפות החלב המחסור מורגש – ההמתנה לתורים מתארכת חודשים ארוכים מעבר לתקופה המומלצת ומחסור בתקציבים מונע הקמת סניפי טיפת חלב בכל שכונה חדשה שנבנית.

כנס מצפה לשוויון בבריאות מיצב עצמו בשנים האחרונות כמוביל בקידום פתרונות ישימים לצמצום פערים בבריאות בנגב, בשיתוף עם משרד הבריאות, קופות החולים החברה האזרחית והאקדמיה. הכנס הביא לשינוי מדיניות והחלטות ממשלה לגבי מצב הבריאות בנגב: מהחלטה על הקמת בית חולים נוסף ועד לתמריצי כוח אדם ומנגנוני שיתוף פעולה בין קופות החולים. עם זאת, ישנם פערים רבים בזמינות ובנגישות שירותי הבריאות בנגב, הדורשים בחינת דרכים יצירתיות לקידום בריאות האוכלוסייה וחיזוק מערכת הבריאות בנגב ונותרו עדיין החלטות ממשלה רבות לחיזוק תשתיות שירותי הבריאות בנגב שלא יושמו כגון ההחלטה על הקמת בית חולים ציבורי נוסף בנגב.

נדב דוידוביץ, ממארגני הכנס וראש בית הספר לבריאות הציבור באונ' בן גוריון: "פערים בבריאות אינם גזירת גורל. מדיניות בריאות שתביא לצמצום פערים בבריאות הינה זכותם הבסיסית של תושבי הנגב. כנס מצפה השנה שיתמקד באוכלוסיית ילדים מציג פתרונות חדשניים ואינטגרטיביים לקידום בריאות ילדי הנגב. השקעה בילדים הינה ההשקעה הבטוחה והחשובה ביותר. שילוב כוחות של כל השחקנים השונים: משרד בריאות, קופות החולים, בתי החולים, חברה אזרחית ואקדמיה, יכולה להיות קטליזטור לשינוי".

משה מור יוסף, מנכ"ל הרשות לפיתוח הנגב: "הרשות מובילה תהליך כולל לקידום כלכלי-חברתי של אזור הנגב ומתן מענה הולם לכל תושבי הנגב החיים בו הוא אבן יסוד בתהליך זה. כ-280,000 מילדי ישראל סובלים מעיכוב בהתפתחות. טיפול נכון, מוקדם ורציף עשוי לקדם במידה ניכרת ילדים אלה. הרשות רואה חובה לקדם את הנושא על מנת שנוכל לספק לילדים אלה את הדרוש להם על פי חוק כדי שימצו את  מלוא כישוריהם ויכולותיהם".

נעמה דהן, מנכ"לית קרן מיראז': "הזכות לבריאות במאה ה-21 היא זכות יסוד בסיסית שכלל הציבור בישראל זכאי לקבל וליהנות ממנה. ראוי שמקבלי ההחלטות ייערכו בהתאם לשינויים הדמוגרפיים והמגמות בנגב, ולא יסתפקו ב"פלסטר" כנגד תחלואי המצב הקיים. אנו נדרשים לספק פתרונות עומק ארוכי טווח כדי להתמודד עם הגידול באוכלוסיית הנגב והאתגרים הצפויים לנו בשנים הקרובות. לכנס מצפה חשיבות גדולה לצמצום הפערים בתחום הבריאות ולהגברת השוויון ברמת השירותים הרפואיים שבין מרכז לפריפריה. הכנס הצליח, במהלך השנים האחרונות לבסס לעצמו מעמד, ומהווה במה מרכזית וחשובה להצגת מחקרים ופתרונות בתחום. לשמחתנו, הכנס שותף לתהליכים משמעותיים ואינו מסתפק באיתור הבעיות בלבד, כי אם שותף בקידום חלופות ופתרונות בשטח".

כנס מצפה ה-5 לשוויון בבריאות בנגב, של הפקולטה למדעי הבריאות, אוניברסיטת בן גוריון, הרשות לפיתוח הנגב וקרן מיראז', המתקיים היום, מוקדש השנה לנושא בריאות הילדים בנגב תוך התמקדות בשירות המונע לגיל הרך בבריאות הציבור והתפתחות הילד והצרכים הייחודיים של ילדים בחברה הבדואית.

בכנס הוצג לראשונה מודל אינטגרטיבי חדש המגשר בין טיפות החלב למרכזי התפתחות הילד, מחקר על התפתחות הילד תוך התמקדות באוטיזם, הורחב השיח על היפגעות הילדים באוכלוסייה הבדואית ונבחנו החלטות הממשלה אשר קודמו בעקבות הכנסים הקודמים  אשר חלקן הגדול טרם יושם.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
מיכאל בנסון המנהל האגדי של אמית באר שבע ומנהל יד שרה הלך לעולמו
הלילה הלך לעולמו מיכאל בנסון, אחד מגדולי המחנכים בבירת הנגב....
יולי משפחתי בקניון עזריאלי הנגב- פסטיבל בייבי, סדנת צילום משפחתית ומגוון סדנאות יצירה לילדים
פסטיבל Baby Time - סדנאות, הרצאות והפתעות להורה ולתינוק, "הצלמניה"-...
המבקר אנגלמן בסיור בעוטף עזה יחד עם ממ"ז דרום של המשטרה: "הביקורת בעת הזו קריטית לשם הפקת לקחים. הכשל ב-7.10 מחייב תיקון יסודי גם למען התושבים שחוזרים לבתיהם בדרום וגם למען תושבי הצפון. ויפה שעה אחת קודם"
מבקר המדינה מתניהו אנגלמן קיים היום (ראשון, 23.6.24) סיור מקיף...
הקרן לעידוד ענף הבנייה יחד עם ארגון הקבלנים בנגב במהלך להכשרת עובדים ישראליים לענף הבנייה בנגב
בצל משבר כוח האדם החמור ממנו סובל ענף הבנייה בישראל,...
אלוף ישראל באתלטיקה: נצנט אביה, תלמיד מקיף אמית באר שבע
שיאן ישראלי U18 החדש ב-110 מ' משוכות, הוא נצנט אביה,...
רשת מחסני השוק, תשיק בתחילת יולי את הסניף ה- 68 שלה בהשקעה של מיליוני שקלים במתחם מסחרי חדש בעיר דימונה
זהו הסניף השני בעיר של הרשת והוא יפתח בשכונת ממשית...
ראש העיר יחיאל לסרי נפגש עם ראש מחוז הדרום של מכבי שירותי בריאות: ״נפעל יחד בשילוב זרועות לקידום רפואת הקהילה״
ראש עיריית אשדוד, ד״ר יחיאל לסרי, אירח היום בלשכתו לפגישת...
היתר בניה ראשון לפרויקט עומרים בשכונת אפיקי נחל באופקים
לפני מספר ימים ניתן היתר בניה ראשון לפרויקט הגדול בשכונת...
על רקע המלחמה עמותת מטב העניקה מענקי לימודים לילדי המטפלות הסיעודיות בבאר שבע
300,000 שקלים יוענקו ל-200 סטודנטים במסגרת קרן ייחודית שהקימה מטב...
הפעיל המצטיין המחוזי: אורי טימסית, תלמיד הישיבה התיכונית בקרית חמ"ד אמית שדרות
'אות הפעיל המצטיין' המחוזי מטעם מינהל חברה ונוער מחוז דרום...