Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

הדירות בבאר שבע בירידה

הדירות בבאר שבע בירידה
צילום: עמיעד טאוב

הכלכלן הראשי באוצר קובע: ירידה של 6.8% במכירת דירות חדשות בבאר שבע ברבעון השני של 2017

ברבעון השני של 2017 נרכשו בבאר שבע 3.381 דירות בלבד, כך עולה מסקירת הכלכלן הראשי במשרד האוצר, יואל נוה לרבעון השני של השנה, שפורסמה בסוף השבוע שעבר. מדובר בירידה של 9.2% במכירת דירות חדשות בבאר שבע בהשוואה לתקופה המקבילה בשנת 2016 וירידה של 6.8% בהשוואה לרבעון הקודם. על פי הסקירה נרכשו כ  24 אלף דירות בלבד בכל הארץ ברבעון האחרון, ירידה של 15% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד וירידה של 12% בהשוואה לרבעון הקודם.

צילום: עמיעד טאוב

בדיקה של מכרזי מנהל מקרקעי ישראל בבאר שבע והסביבה, מגלה כי מסוף 2014, לא שיווקה רשות המקרקעין קרקע לבנייה רוויה בעיר, למעט מחיר למשתכן ובתים צמודי קרקע.

אנשי נדל"ן הפועלים בעיר מציינים כי הנתון המעיד שמזה מספר שנים, למעשה מסוף שנת 2014, לא שווקו מגרשים המיועדים לבנייני מגורים. הדבר יצר מחסור עצום בקרקעות חדשות וזה מורגש גם בכמות היתרי הבנייה שניתנו מתחילת שנת 2017.  כלומר, קיים פער עצום בין הדיבור על הסכמי גג, תנופת בניה ופתוח בעיר, לבין המצב בפועל. בנוסף, מציינים כי העצירה בשיווק הקרקעות, דחייה והקפאת המכרזים משפיעה באופן ישיר על היצע הדירות. הגידול הטבעי של העיר באר שבע דורש כ-1500 יח"ד בשנה, ועל כן נוצר גירעון עצום ומחסור ביחידות דיור בכל שנה.

דוד לוי, מנכ"ל משותף של קבוצת ארלוזרוב, היוזמת ומארגנת קבוצות ועמותות רכישה ופרויקטים נדלנ"יים בבאר שבע והסביבה: "השוק המקומי חייב "החייאה" מהירה ויפה שעה אחת קודם. מחסור הקרקעות אינו תורם לאף אחד מהשחקנים בשוק, לרבות הרוכשים. עזרה כזו יכולה להגיע רק באמצעות החלטה אמיצה ונקודתית שתזרים  מכרזים בתחומי העיר, בשכונת הפארק לדוגמא, ותיתן קצת אוויר לשוק. כדאי אף לשקול זירוז תכניות של התחדשות עירונית, כאלו שיהיו כדאיות לדיירים הוותיקים וגם ליזמים. בסופו של דבר מדובר בעניין של היצע וביקוש. בפועל, היצע הדיור, בבאר שבע בפרט, עדיין קטן וסובל שנים מעצירה כללית של שיווק קרקעות, פרט למכרזי מחיר למשתכן, אשר אינם נותנים מענה הולם למשפרי דיור ותושבי באר שבע בכלל".

אילן רג'ואן, המקים בדימונה את פרויקט "מגדלי רג'ואן ": "התפתחותה של באר שבע הביאה  לעליית מחירים קיצונית במחירי הדירות בעיר, כאשר מחירה של דירה חדשה הגיע למעל 1.5 מיליון ₪ במרכז העיר.  לעליית המחירים תרמו גם חוסר ההתאמה בין רמת הביקושים לכמות התחלות הבנייה  . יוקר מחירי הדיור הביא לכך שרבים מהצעירים בעיר אך גם משפחות ומשפרי דיור החליטו ללטוש עיניים אל הערים הסמוכות כדימונה שם מחירי הדירות החדשות נמוכים ביותר כ 30% ממחירי הדירות בבאר שבע.   הצמצום בביקושים ועליית המחירים הקיצונית באופן טבעי הביאה גם לירידה במכירת דירות חדשות בעיר".

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
איך לעצב וילה בצורה נכונה
וילות הן שם נרדף ליוקרה, אלגנטיות ושפע - הן משדרות...
פומפאו רוקד באופקים
מייק פומפאו אופקים: "גאה להיות כאן בעיר שתושביה גיבורים" מזכיר המדינה...
איש החינוך הוותיק מבאר שבע - אהרן אלדר ז"ל הלך השבת לעולמו והוא בן 86
אהרן אלדר היה שנים רבות מעמודי התווך של החינוך הדתי...
אזור מגורים הידוע במחויבותו לקיימות ואיכות חיים
הרצליה הירוקה דירות למכירה הוא אזור מגורים הידוע במחויבותו לקיימות...
בתי החולים בדרום ירימו את הכפפה? בעקבות מותו הטראגי של החייל שנדבק בפטרייה בעזה- קריאה בארגון "חברים לרפואה" שהשתתף במאמץ הבאת התרופה הניסיונית ארצה: "לערוך בבית חולים בישראל את הניסוי בתרופה כדי שתהיה זמינה לטיפול מיידי בחיילים שנדבקים"!
בעקבות מותו המצער של חייל המילואים חנן דרורי הי"ד שנדבק...
מאילת לסורוקה: התלמידים המפונים משדרות בביקור חולים לחיילים פצועי המלחמה
יוזמה מרגשת - התלמידים המפונים משדרות יצאו מאילת לביקור פצועי...
לא שוכחים את הנופלים! מיזם "זוכרים את הנופלים" בהובלת תושבי מושב שוקדה
תושבי מושב שוקדה החליטו לקדם מיזם שבמהלכו הם יבקרו משפחות...
משלחת מנהיגי חינוך בקהילות יהודיות ברחבי העולם ביקרה השבוע באופקים
משלחת מנהיגי חינוך מובילים בקהילות היהודיות ברחבי העולם, מארה"ב, קנדה,...
בעיצומה של המלחמה: תלמידי מקיף אמית באר שבע יצאו ל'מבצע ג'וחא'
גם השנה, בעיצומה של מלחמת 'חרבות ברזל', יצאו תלמידי בית...
בתי החולים בדרום ובשפלה מתכוננים לקליטת פצועי מלחמה ומזניחים את הכוננות לגל חורפי חדש של המגיפה?
התחלואה בקורונה בעולם ובישראל במגמת עליה, אך קיים חשש שבתי...