Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

אושרו לבנייה 10,000 יחידות דיור באופקים

אושרו לבנייה 10,000 יחידות דיור באופקים
בנייה. צילום: עמיעד טאוב.
הוועדה למתחמים מועדפים החליטה על הפקדתה של תכנית אופקים חדשים המקודמת של רשות מקרקעי ישראל בהיקף של כ- 10,000 יחידות דיור.

התכנית נמצאת מזרחית לעיר הקיימת של אופקים ונחל אופקים המשמש היום הגבול המזרחי של העיר, דרומית למסילת הרכבת ולכביש שדה תימן.

התכנית היא הרחבה משמעותית לעיר אופקים ממזרח לעיר הקיימת, ממזרח לנחל אופקים המשמש היום הגבול הטבעי של העיר.  ההרחבה תגדיל את תחום השיפוט העירוני בכ-50%. התכנית מציעה חיבור לרשת הדרכים הארצית, חיבורים לצירים הראשיים של אופקים.

שטחי מסחר ותעסוקה מוצעים בדופן הדרומית של כביש שדה תימן ומהווים תמיכה וקשר רציף למרכז העיר הקיימת.  מבני הציבור פרוסים ברחבי הרובע, כמו כן מוצעים מבני ציבור כלל עירוניים הממוקמים בסמוך לפארק אופקים. התכנית מציעה תמהיל בינוי מגוון וצפיפות מגוונת מבניה צמודת קרקע ועד לבנייה רוויה. עירוב השימושים המוצע בתכנית מתמקד בצירים הראשיים.

הדמיות הפרויקט. באדיבות רשות מקרקעי ישראל.

התכנית מציעה תמהיל בינוי וצפיפות מגוונת. כמו כן התכנית כוללת כ-20% יח"ד קטנות המשולבות במגורים ג ו-ד,  ו- 540 יח"ד מוגן,  בכך מאפשרת התכנית למגוון רחב של  אוכלוסיות להוות חלק מהרובע המתגבש.

התכנית כוללת מוסדות ציבור עירוניים וכלל עירוניים שטחי ספורט ונופש, שטחים ציבוריים פתוחים ובהם פארק רובעי, ופארק עתיקות (תל מנוח).

היקף מבני הציבור בתכנית: 435 דונם,  היקף השטחים הפתוחים: 454 דונם – שצ"פ, ו-749 דונם – שטחים פתוחים ושמורת טבע. בהתאם לפרוגרמה נדרשים 415 דונם למבני ציבור ו-342 דונם שטחים ציבוריים פתוחים.

היקף התעסוקה בתכנית כ- 440,000 מ"ר, היקף המסחר בתכנית כ- 85,000 מ"ר. שטחי התעסוקה והמסחר מתאפשרים בייעוד מסחר ותעסוקה הממוקם בסמיכות לדרך שדה תימן, בייעוד משרדים המהווה חיץ בין ייעודי המגורים לבין הייעוד תעסוקה ומסחר, בייעוד מגורים מסחר ותעסוקה ובייעוד דיור מיוחד מסחר ומבנים ומוסדות ציבור. כמו כן מתאפשרת חזית מסחרית במגורים ג' ומגורים ד  כחלק מהשדרה הראשית שהיא הציר המרכזי של הרובע.

התכנית כוללת בתחומה התוויה של דרך שדה תימן המציעה חיבור לדרך מס' 25 ובכך מחברת את הרובע המוצע ואת העיר הקיימת למערך הדרכים הארצי. כמו כן התכנית מצויה בסמיכות לתחנת רכבת, דבר שיעודד שימוש בתחבורה ציבורית של התושבים ושל העובדים במקום.

התכנית תאפשר את התפתחותה והרחבתה של העיר אופקים בבינוי עירוני באיכויות גבוהות בתמהיל מגוון, תוך מתן מענה לצרכים הנדרשים לשכונה ולכלל העיר.

את התכנית מקדמות רשות מקרקעי ישראל באמצעות מרחב דרום והחברה המתכננת- סיטילינק השקעות בע"מ.

בנייה. צילום: עמיעד טאוב.

רפי אלמליח, מנהל אגף בכיר לתכנון ופרויקטים ברשות מקרקעי ישראל אמר כי מדובר בתכנית דגל שמקדמת רשות מקרקעי ישראל בדרום הארץ. התכנית בהיקף נרחב באה לתת מענה לחוסר ביחידות דיור ברמה ארצית ומרחבית, לחיזוק דרום הארץ באוכלוסייה נוספת, לירידת בסיסי צה"ל דרומה ולמתן אפשרות למשפרי דיור בדרום הארץ.

התכנית קודמה בשיתוף פעולה מלא עם הרשות המקומית אופקים למען שיפור התכנון והבאתו בצורה המיטבית ביותר והמתאימה ביותר לצורכי העירייה והעיר. היא מסדירה תשתיות פנים וחוץ למתחם והיא הבסיס להסכם הגג הנרקם ומקודם עם העירייה בימים אילו.

אין ספק כי יישום התכנית יביא לחיזוק העיר והאזור כולו במישור הכלכלי, החברתי והתשתיתי ויהפוך את אופקים למוקד איתן בכל ההיבטים הקיימים.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
אזור מגורים הידוע במחויבותו לקיימות ואיכות חיים
הרצליה הירוקה דירות למכירה הוא אזור מגורים הידוע במחויבותו לקיימות...
בתי החולים בדרום ובשפלה מתכוננים לקליטת פצועי מלחמה ומזניחים את הכוננות לגל חורפי חדש של המגיפה?
התחלואה בקורונה בעולם ובישראל במגמת עליה, אך קיים חשש שבתי...
הפרויקט להזנקת התיירות בערד יוצא לדרך: החברה הממשלתית לתיירות רגע לפני בחירת קבלן לביצוע פרויקט תצפית 'סף המדבר'
על אף המצב הביטחוני, החברה הממשלתית לתיירות ממשיכה לעבוד על...
בעל מקצוע בעל הכרה רשמית המורשה לביצוע פרויקט שיפוצים
קבלן שיפוצים רשום הינו בעל מקצוע בעל הכרה רשמית המורשה...
בעקבות ההשלכות של מלחמת "חרבות ברזל" על העסקים בעוטף עמותת שניר משיקה תוכנית הכוונה עסקית
לאור ההשלכות הרוחביות של מלחמת "חרבות ברזל" על העסקים בעוטף...
אוספים את השברים – פרויקט פסיפס באופקים
אוספים את השברים – פרויקט פסיפס בהשתתפות תושבי אופקים מכל...
מגדלים את דור ההמשך של החקלאים: חברת אדמה מקימה קרן למימון תארים אקדמיים בתחומי החקלאות
תוכנית המלגות החדשה של אדמה כוללת מימון מלא של כ-25...
לראשונה באופקים: כנס מקצועי לבעלות ובעלי עסקים מקומיים
כנס מקצועי לבעלות ובעלי העסקים המקומיים התקיים השבוע לראשונה באופקים....
תושבי קיבוץ סופה עברו למגורים זמניים באופקים
ביום רביעי בצהריים נערך טקס קבלת פנים חגיגי ל-30 משפחות...
הושקו תכנית תלת המימד וחדר המחשבים המחודש של בית הספר מרום באופקים
חדר המחשבים המחודש הושק ביום שני בבית הספר התיכון הדתי-מדעי...