Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

צעד ראשון בהצעת החוק שתסדיר את חוות הבודדים בנגב

צעד ראשון בהצעת החוק שתסדיר את חוות הבודדים בנגב
צילום: עמיעד טאוב
ועדת הכלכלה אישרה לקריאה ראשונה את הצעת החוק שתסדיר את חוות הבודדים בנגב. היו"ר חה"כ איתן כבל: "עשרות שנים אחרי שהמדינה שלחה אותם הגיע הזמן שתסדיר אותם כמו שצריך".

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, אישרה לקריאה ראשונה את ההצעות לתקן את חוק הרשות לפיתוח הנגב כדי להביא להסדרת חוות הבודדים שהוקמו בעבר בנגב, של חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ' ויצחק וקנין. בפתח הישיבה אמר היו"ר כבל כי לפני כחצי שנה החלה הוועדה לדון בהצעה והיה נדמה שיש הסכמה בין כל הצדדים באשר להסדרה, אולם כעת נציגי הממשלה חוזרים בהם, "אם החליטו לעשות להם את המוות גם התיקון הזה לחוק לא יעזור, ואם המדינה רוצה אותם אז הגיע הזמן שתסדיר אותם כמו שצריך", הוסיף.

ח"כ וקנין הזכיר כי הכנסת אישרה את החוק להסדרת החוות עוד בשנת 2010, אלא שהוא לא יושם כלל. "לצערי לא רק שלא התקדמנו, אלא הלכנו אחורה. כשמערימים קשיים וזורקים את האנשים ממקום למקום לא נותר אלא לתקן את החוק", אמר. ח"כ סמוטריץ' הוסיף: "המערכת מבינה שאנחנו רוצים להסדיר את החוות, ולא רק שלא הלכה לקראתם אלא הערימה עליהם עוד קשיים ודרשה מהם להפקיד ערבויות מטורפות. לכן ההצעה נועדה לא להשאיר שום חריץ לשיקול דעת."

צילום: עמיעד טאוב

ח"כ דב חנין אמר מנגד כי אי אפשר לדון בחוק בלי להתייחס לפיל הגדול שבחדר – הציבור הערבי הבדואי בנגב. "בחוק יש כל כך הרבה יצירתיות לקדם מיזמים שהמדינה חפצה בייקרם, ואני שואל מה קורה עם 200 אלף התושבים הערבים הבדואים בנגב שהיו רוצים מיזמים דומים, או רק להמשיך לגור בכפריהם עם תשתית מסודרת ואפשרות לבנות כחוק?", אמר.

תחיה קלינגר מחוות מעיין הנעורים סיפרה לחברי הוועדה, בהתרגשות ובדמעות, כי היא יושבת כבר 12 שנים סמוך למשאבי שדה במבנה מגורים של 38 מ"ר ומעבדת מטעי זיתים אחרי שהגיעה למקום בעקבות קול קורא שפרסמה המדינה. "עזבנו חיים אחרים וטיפחנו את הנגב. שילמנו עבור חוזה עד 2020, אנחנו משלמים ארנונה ומסים והשקענו פה 10 מיליון שקל במשך 10 שנים ואנחנו רק רוצים להמשיך להתפרנס. אתם דנים באנשים שמגדלים צאן כבר 50 שנה, וגם אני בגיל 60 עובדת 8 שעות ביום בזיתים ובמשך 4 שעות בלילה שומרת על השטח, מישהו מכם עשה את זה?", אמרה.

עו"ד שירה תם, נציגת רשות מקרקעי ישראל, אמרה בתגובה כי היא מזדהה עם הכאב ומבינה שיש חוסר אמון בין המתיישבים לרשות, והציעה לפתור זאת באמצעות החלטת הנהלת הרשות. הוועדה אישרה את ההצעה לאפשר חכירה לדורות בשטח המגורים, אך היו"ר כבל הבהיר כי אם הרשות לא תביא הצעה שתניח את דעת חברי הכנסת, הנוסח ידון שוב בהכנת ההצעה לקריאה שנייה ושלישית. הוא אף דרש לקבל תשובות בעניין בתוך חודש והבהיר כי בכוונתו לסיים את החקיקה בקרוב.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
"ספגנו רימונים וטילים בכל רגע, אבל רוח הלחימה, הגאווה לאומית ותחושת שליחות הרימו אותנו"
היום התקיימה במכללה האקדמית לחינוך ע"ש קיי בבאר שבע עצרת...
חידושים באולימפיאדת המגמות של "עתיד"
אולימפיאדת המגמות הטכנולוגיות של רשת החינוך "עתיד" התקיימה במוזיאון ארץ...
"מי שבע" השקיע כ-49 מיליון ₪ בתשתיות המים והביוב בשנת 2023
"מי שבע" השקיע כ-49 מיליון ₪ במהלך שנת 2023 בעבודות...
לראות ולשמוע מקרוב: הנהלת ארגון הקבלנים יצאה לסיור ביישובי עוטף עזה בעקבות מלחמת חרבות ברזל
הנהלת ארגון הקבלנים בנגב יצאה השבוע (יום א' - 5/5)...
ד״ר דן שוורצפוקס, מנהל מלר״ד סורוקה מרכז רפואי אוניברסיטאי מקבוצת כללית וסגן מנהל ביה״ח, נבחר להשיא את משואת הרפואה והשיקום בהר הרצל, ביום העצמאות תשפ״ד
בבוקרו של ה-7.10.2023 התעוררו עובדי המרכז הרפואי סורוקה לקול אזעקות...
שמים את הפריפריה במרכז: מפגש נשיאי המכללות לחינוך בדרום עם נשיא המדינה
נשיא המדינה יצחק הרצוג אירח השבוע במשכנו את פורום נשיאות...
ארגון הקבלנים בנגב במחווה מרגשת לזכרו של רנ"ג אורי מויאל ז"ל מדימונה שנרצח בפיגוע בבית קמה
ברביעי האחרון קיים ארגון הקבלנים בנגב כנס מקצועי בהשתתפות כ...
התקנת חלון אלומיניום
התקנת חלון אלומיניום
האלומיניום ידוע כחומר גלם עמיד, נוח לעבודה, ידידותי לסביבה ולא...
מה עשה רון יוחננוב בקניון עזריאלי הנגב עם עשרות ילדים?
קניון עזריאלי הנגב , אירח את הבלוגר, המשפיען והמתכונאי המוביל...
החטופה שחזרה מהשבי חגגה יום הולדת עם צוות סורוקה
יום הולדת שמח אלמה!💛 אלמה אברהם  שחזרה משבי החמאס, חגגה היום...