Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

שיתוף פעולה חינוכי – ערכי בין אוסטרליה לישראל

שיתוף פעולה חינוכי – ערכי בין אוסטרליה לישראל

היחסים החמים בין אוסטרליה וישראל אינם מוגבלים לתחום המדיני. בימים אלה, מבקרים בישראל עשרות אנשי חינוך מאוסטרליה וניו זילנד שמסיירים ולומדים על מדינת ישראל, ומקבלים כלים חינוכיים ומערכי שיעור, בהם יוכלו להשתמש בבתי הספר באוסטרליה.

את הסיור יזמה חטיבת החינוך של קרן קימת לישראל במטרה לחזק את הקשר עם הקהילה היהודית באוסטרליה, לצד חיזוק מעמד ישראל בעיני האוסטרלים

 שיתוף פעולה חינוכי – ערכי בין אוסטרליה לישראל

בפעם השנייה מאז החל שיתוף הפעולה החינוכי בין קק"ל לבין ממשלת אוסטרליה, הגיעה השבוע משלחת של 70 אנשי חינוך מאוסטרליה לביקור בן שבוע בישראל. המשלחת, אשר כוללת מורים, מנהלי בתי ספר, מנהלי גני ילדים, מחנכים ועוד, מורכבת מחברי הקהילה היהודית והנוצרית באוסטרליה. במהלך הביקור בישראל, אנשי החינוך מסיירים לאורכה ולרוחבה של מדינת ישראל, לומדים על המדינה, ההיסטוריה והטבע שלה ממבט ראשון, ומקבלים כלים לימודיים, אותם יוכלו להעביר הלאה בבתי הספר בהם הם עובדים. חטיבת החינוך של קק"ל, שעומדת מאחורי הפעילות החשובה,  יזמה את המשלחת במטרה לחזק את הזיקה של התלמידים היהודים באוסטרליה לישראל, באמצעות הצוות החינוכי של בתי הספר השונים.

באוסטרליה חיים כיום כ-140,000 יהודים ומתוכם 40,000 אלף ילדים. רק כ-8,000 ילדים לומדים בבתי ספר יהודים פרטיים והשאר לומדים במערכת החינוך של אוסטרליה. כדי לחזק את הקשר בין שתי המדינות, ולבסס אותו כבר בקרב הילדים, יזמה קק״ל משלחות של אנשי חינוך המבקרים בישראל ונחשפים לאופיה של מדינת ישראל, לנופיה, לטבע, להיסטוריה ולמורשת, ולאחר מכן, הם יכולים להשתמש בידע שצברו וחוו מקרוב, ולהעבירו לתלמידיהם. מלבד לסיורים בארץ, המורים ואנשי החינוך מקבלים מערכי שיעור ועזרי לימוד על ישראל, הטבע והסביבה, אותם הם צפויים ליישם בבתי הספר בהם הם עובדים, ובכך להרחיב את הידע על המדינה לתלמידיהם.

אנשי החינוך האוסטרלים ביקרו באתרי קק"ל בכל הארץ. בדרום הגיעו חברי המשלחת לביקור בישובי עוטף עזה וראו את הקשיים של ניהול המערכה הצבאית בסמוך לשגרת החיים. לאחר ביקור בניר-עם ובאתר חץ שחור לזכר חללי הצנחנים, נפגשו עם מנהל מרחב דרום של קק"ל, דני גיגי, שסיפר להם על פעילות קק"ל באזור ועל הלחימה בחודשי הקיץ נגד טרור העפיפונים. בנוסף נפגשו אנשי החינוך עם ראש עיריית שדרות, אלון דוידי. הם סיירו במוזיאון אנז"ק בבאר שבע, ונחשפו לעומק הקשר בין ישראל לאוסטרליה, המתחיל בלחימת חיילים אוסטרלים לשחרור ארץ ישראל כבר במהלך מלחמת העולם הראשונה ובמו"פ ערבה במועצה האזורית ערבה תיכונה, בכדי ללמוד כיצד הפיתוחים החקלאיים המקומיים מאפשרים גידולים בכל תנאי מזג אוויר, ועל הדמיון בקשיי החקלאות בין שתי המדינות.

מלכה ברקאי, רכזת תכניות חו"ל באגף החינוך בקק"ל, ציינה: "המשלחת השנה מייצגת 20 בתי ספר שונים מכל אוסטרליה. כל המורים במשלחת זו, בין אם הם נוצרים או יהודים, מלמדים תלמידים יהודים. הביקור בישראל הוא רק שלב אחד מתוך תכנית רחבת טווח שקק"ל מכינה עבור המורים באוסטרליה. בהמשך, בשנת הלימודים החדשה באוסטרליה שנפתחת בחודש פברואר, כל איש חינוך שמשתתף במשלחת יבצע עם תלמידיו פרויקט אחד לפחות אשר למדו במהלך הסמינר בהתאם לערכי הציונות וקק״ל. התכנית בשנה שעברה הייתה הצלחה גדולה וקיבלנו תגובות מאוד חיוביות מהמורים ומהקהילה היהודית באוסטרליה. אנו מאמינים כי גם הפעם יחזרו המורים חזרה לאוסטרליה עם הרבה ידע ואהבה לישראל".

טסה דורפן מנהלת תמיכה אקדמית  בבית הספר "רדאן"  שבסידני אמרה "אני שמחה לבקר בישראל במקומות שלא הייתי בהם קודם, יש לי קשר עמוק למדינה, וכל ביקור פה הוא ממש מזון לנשמה". מורין הלאהן מנהלת בית הספר "ואקלוז"  שבסידני, שזהו ביקורה הראשון בארץ אמרה "אני עדיין לא מאמינה שאנחנו באמת כאן בישראל, בבית הספר שלנו יש תלמידים יהודים רבים, כך ששמעתי במשך השנים המון סיפורים על ישראל. הביקור פה הוא גם חוויה לימודית וגם חוויה רוחנית מבחינתי".

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
סיור במרכז התופת
עובדי המכללה האקדמית אשקלון יצאו לסיור ביישובי עוטף ישראל במסגרת...
תערוכת האומנות של גמלאי בית הספר תרשיש במכללת קיי
בבית הספר לגמלאים "תרשיש" של העמותה לקידום פרויקטים במכללת קיי...
בתי החולים בדרום ירימו את הכפפה? בעקבות מותו הטראגי של החייל שנדבק בפטרייה בעזה- קריאה בארגון "חברים לרפואה" שהשתתף במאמץ הבאת התרופה הניסיונית ארצה: "לערוך בבית חולים בישראל את הניסוי בתרופה כדי שתהיה זמינה לטיפול מיידי בחיילים שנדבקים"!
בעקבות מותו המצער של חייל המילואים חנן דרורי הי"ד שנדבק...
מאילת לסורוקה: התלמידים המפונים משדרות בביקור חולים לחיילים פצועי המלחמה
יוזמה מרגשת - התלמידים המפונים משדרות יצאו מאילת לביקור פצועי...
תלמידי תיכון אורט סינגאלובסקי מתל אביב התארחו באופקים
תלמידי שכבה יב' מבית הספר התיכון אורט סינגאלובסקי מתל אביב...
גיים טיים: מתחם גיימינג נחנך במחלקת הנוער באופקים
תתחדשו: מתחם גיימינג חדש (GAME ZONE) נחנך ביום שני במחלקת...
למרות אתגרי המלחמה - קורס "יוזמים עסק" באופקים הגיע לסיומו!
מדובר במחזור השני של קורס באורך 70 שעות אקדמיות, אשר...
"שייכות, בחירה ואחריות" - סמינר מתגייסים לראשונה בערבה
בית ספר תיכון 'שיטים דרכא', בשיתוף מחלקת חינוך במועצה אזורית...
לא שוכחים את הנופלים! מיזם "זוכרים את הנופלים" בהובלת תושבי מושב שוקדה
תושבי מושב שוקדה החליטו לקדם מיזם שבמהלכו הם יבקרו משפחות...
משלחת מנהיגי חינוך בקהילות יהודיות ברחבי העולם ביקרה השבוע באופקים
משלחת מנהיגי חינוך מובילים בקהילות היהודיות ברחבי העולם, מארה"ב, קנדה,...