Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

שבבי עץ

שבבי עץ
צילום: באדיבות pixabay

שבבי עץ הם תוצר לוואי של עצים שנועדו לשימושים שונים בתעשייה. מבחינים במספר סוגי שבבים ובגדלים שונים וכל אחד מהם מתאים למטרות שימושיות אחרות. היתרון הגלום בשבבים הללו הוא בכך שהם נוצרים מעצים טבעיים, ולכן, הינם איכותיים. מקורם בתעשיות רבות שמייצרות מוצרי עץ דוגמת ארגזים, משטחים, מכולות, רהיטים ועוד. ישנם שבבי עץ גדולים, יחסית, שניתן להשתמש בהם לגינות, לעישון מוצרי מזון, לבעירה בקמינים ועוד, ויש נסורת שנוצרת מניסור עצים אורגניים ומשמשת רבות כמצע לגידול בעלי חיים ולחקלאות. ניצול פסולת העץ הממוחזרת תורם רבות לאיכות הסביבה מכמה היבטים. ראשית, יש ניצול עד תום של העצים דבר שמקטין כריתת אחרים. מעבר לכך, יש תרומה שנמדדת בשימושים השונים בגינות ובחקלאות, בבעירה נקייה יותר ועוד.

מצע בגינות

צילום: באדיבות pixabay

העץ נחשב לפסולת אורגנית ולכן מתאים מאוד לשימוש בגינות פרטיות וציבוריות. חיפוי קרקע בשבבי עץ מספק שפע של יתרונות. שבבי העץ נאים למראה ומשתלבים מאוד בגינה פורחת שיש בה מגוון צמחייה, סוגי חיפוי שונים, בריכות דגים ועוד. השימוש בשבבים מייתר את הצורך בבניית שבילי בטון ומקטין עלויות. השבבים מונעים דריכה על אדמה בוצית בחורף. הם שומרים על לחות מרבית בקיץ וחוסכים בהשקיה. החיסכון במים מוערך בכ 40% והינו משמעותי בשל מחירי המים והחיסכון בהם. שבבי עץ מעשירים את הקרקע, מונעים גידול של עשבי פרא, וכתוצאה מכך, חוסכים בשימוש בחומרי הדברה המזיקים לקרקע ולמי התהום.

שכבת הגנה

מעבר ליתרונות הישירים הללו יש יתרונות עקיפים שמסייעים בשמירה על הצנרת המוטמנת בקרקע. בכל גינה יש צנרת מים שנועדה להשקיה, בגינות רבות גם מטמינים צינורות חשמל שנועדו לתאורת גינה והשבבים מהווים קו הגנה ראשון מפני פגיעה בהם. הם יוצרים גם שכבת בידוד טרמית לסוגי צמחיה שונים, וחשיבותם מקבלת משנה תוקף בקיץ הישראלי החם. סוג השבבים הפופולארי לגינות הינו שבבי מולצ' צבעוניים שהינם בעלי מראה יפה ונקי. הם מסוגלים לשדרג מראה של כל גינה. בגינות רבות ניתן להקים מכלאות קטנות לגידול בעלי חיים, ביניהם, תוכים, ארנבות ושפנים ועוד. את תחתית המבנים הקלים הללו ניתן לרפד בנסורת שעשויה מעץ טבעי טחון. נסורת יכולה להתאים גם כמצע גידול לצמחים שונים.

עישון מזון

שבבי עץ מסוגים אחרים מיועדים לשימוש בעת צליית בשר. מדובר על שבבים שמיוצרים מעץ ההיקורי שהינו עץ אגוז מזן פקאן הגדל בצפון אמריקה. ניתן להכניס שבבים אלו לתוך מעשנות או לגרילים לצליית בשר. העשן הנוצר מהשבבים מוסיף ארומה מיוחדת לבשרים ומיני מזונות צלויים אחרים. שבבי העץ הללו משמשים שנים רבות לעישון ומוסיפים טעם בייקוני חזק לבשרים. ניתן להניחם על מגש או להניח בתוך נייר אלומיניום אותו מנקבים לצורך פליטת העשן. מומלץ  להזמין שבבי עץ מיצרנים אשר מייצרים ומעבדים אותו בשיטות השומרות על איכותו הטבעית. ניתן להזמין כמויות גדולות והמשלוח יגיע עד לפתח הבית.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
כל מה שרציתם לדעת על ארונות הזזה לבית
תמיד חלמתם על היום שבו יהיו לכם ארונות הזזה איכותיים...
אוהבים לשמח אחרים- הנה הכתובת שלכם
אם אתם מזן האנשים הנדיר יחסית, זה שאוהב ומתרגש פשוט...
איך מונעים אפליות בין תאומים
כהורים, כולנו משתדלים לשים לב כל העת לתופעות של אפליה...
מגוון פעילויות לקראת חג השבועות בקניון עזריאלי הנגב
יריד שבועות שכולו תוצרת איכותית- דוכני יין, גבינות ומאפים בעבודת...
היתרונות בפירות וירקות אורגניים
אם אתם מעוניינים לאכול פירות וירקות איכותיים באמת, כדאי מאוד...
אנחנו לא מכירים אף אחד שלא אוהב שוקולד
שוקולד הוא לא כמו עוד סוכריה על מקל או גומי...
כל מה שרציתם לדעת על סלקל לתינוק
כל הורה יודע שהוא יעשה הכל בכדי לשמור על הבטיחות...
איטום נגד חלודה- השיטה המנצחת
קרה לכם פעם שאחרי הגשם גיליתם חלודה על הסורג בחצר?...
אריזה ממותגת: מה זה?
למרות שזה אולי לא נראה הרבה, לאריזה שתבחרו עבור הסחורה...
התקנת חלון אלומיניום
התקנת חלון אלומיניום
האלומיניום ידוע כחומר גלם עמיד, נוח לעבודה, ידידותי לסביבה ולא...