Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

ראשי רשויות בנגב בתגובה להסכמות בין האוצר לבריאות:"לא מסתפקים בהצהרות"

ראשי רשויות בנגב בתגובה להסכמות בין האוצר לבריאות:"לא מסתפקים בהצהרות"
שר הבריאות חכ הרב יעקב ליצמן צילום דוברות מדא

ראשי רשויות בנגב הגיבו לידיעה לפיה משרדי האוצר והבריאות הגיעו להסכמה בנוגע לתוספת תקציב משמעותית בבריאות.רוביק דנילוביץ', ראש העיר באר-שבע, אמר "מדינת ישראל מחויבת לדאוג לבריאותם ולרווחתם של תושבי הנגב, לא בדיבורים אלא במעשים". 

ביום שישי האחרון הודיע משרד הבריאות כי הגיע לסיכום עם משרד האוצר בנוגע למשאבי מערכת הבריאות לשנים הקרובות הכולל תוספות משמעותיות. בין היתר סוכם כי בשש השנים הקרובות יתווספו 2,100 מיטות אשפוז למערכת הבריאות, מתוכן 1,200 מיטות כלליות.

ראשי רשויות בנגב דורשים מעשים.שר הבריאות חכ הרב יעקב ליצמן  צילום דוברות מדא
שר הבריאות חכ הרב יעקב ליצמן צילום דוברות מדא

שר הבריאות, הרב יעקב ליצמן, אמר כי ”לאחר משא ומתן ארוך ומורכב הגענו להסכם נותן תוספת משאבים משמעותית למערכת לשנים הקרובות ובראשם לסל הבריאות שיגדל ב-1.5 מיליארד ₪ ממקורות ציבוריים לצד תוספת משמעותית של מיטות אשפוז ותוספת תקנים למתמחים. בכך אנחנו ממשיכים את העשייה לחיזוק הרפואה הציבורית ולקידום הפריפריה מתוך מחויבות עמוקה לציבור החולים".

במועצת הנגב, שמאגדת 23 ראשי רשויות בנגב, אמנם מברכים על ההישג, אך לא ממהרים לברך על המוגמר. באוגוסט 2014 פרסמה ועדת אפק, שדנה בהרחבת שירותי הרפואה בדרום, את המלצותיה בנוגע לתוספת מיטות בסורוקה. הועדה קבעה נחרצות כי על המדינה להקצות לבית החולים במידי 280 מיטות חדשות. אך החלטת ממשלה שהתקבלה רק חודש לאחר מכן, בספטמבר 2014, כבר צמצמה את מספר המיטות ל-118.

יוהן אטלן, מנכ"ל מועצת הנגב ציין כי "אנחנו מברכים על ההסכם בין האוצר למשרד הבריאות, אך לא מסתפקים בהצהרות שכן קודם כל יש לממש את החלטת הממשלה. אנו מכירים החלטות ממשלה מלפני שנתיים שעוד לא יושמו. עד היום לא הועברה אפילו מיטה אחת לסורוקה. גם החלטת הממשלה לא מומשה, וגם לא המלצות דוח אפק".

רוביק דנילוביץ', ראש העיר באר-שבע, אמר "מדינת ישראל מחויבת לדאוג לבריאותם ולרווחתם של תושבי הנגב, לא בדיבורים אלא במעשים. במקביל להקמת בית חולים נוסף בנגב, בבאר-שבע, שנמצא בתהליכי תכנון ראשוניים, יש צורך דחוף בהוספת מיטות למרכז הרפואי סורוקה המשרת את האזור הגאוגרפי הגדול ביותר במדינת ישראל ובכך להשוות את מספר המיטות פר נפש, כפי שקיים בגוש דן. אין בכוונתו לעבור על כך לסדר היום ואנו נאבק עד אשר תושבינו, שהם אזרחי מדינת ישראל, יקבלו את מענה לצרכים שלהם."

מיכאל ביטון, ראש עיריית ירוחם ויו"ר מועצת הנגב אמר כי "יש פער בלתי נתפס ביחס בין מספר מיטות פר חולה בנגב ובמרכז. אם רוצים לצמצם את הפערים מספר המיטות שצריכות להגיע לסורוקה צריך להיות גדול ממה שהובטח בהחלטת הממשלה ב-2014, ולאמץ לכל הפחות את המלצות ועדת אפק".

ד"ר אהוד דודסון, מנכ"ל בית החולים סורוקה: "תושבי הנגב תלויים בסורוקה. יש צורך במשאבים נוספים כדי לתת מענה למצוקתם. תושבי האזור נאלצים להמתין זמן ממושך לניתוחים ולפרוצדורות רפואיות ומצפים מאתנו לתת מענה. חדר המיון בסורוקה הוא העמוס בארץ. אנו דורשים מהממשלה ליישם את החלטתה ולהעביר את המשאבים הייעודים לסורוקה. סורוקה הוא בית חולים מוביל בארץ המהווה נכס אסטרטגי למדינת ישראל, וכדי שימשיך להיות כזה יש לחזקו לאלתר באמצעות העברת המשאבים כפי שהוחלט על ידי ממשלת ישראל".

אטלן מביע חשש שהמצב הבעייתי של היום יהפוך בעוד כמה שנים לקטסטרופה של ממש – "על פי ההערכות של המשרד לפיתוח הנגב, כ-300 אלף איש עתידים להגיע לנגב בעשר השנים הבאות. עד 2025, אוכלוסיית הנגב תעמוד על מיליון תושבים. מעבר צה"ל לנגב מושך רופאים מהדרום לעזוב את מערכת הרפואה הציבורית. הרופאים שהתיישבו בנגב במסגרת העלייה הגדולה של שנות ה-90 עומדים לצאת לפנסיה, ותקציבים חדשים ממאנים לבוא. אם עכשיו קשה- מצב החירום האמיתי עוד לפנינו".

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
מיכאל בנסון המנהל האגדי של אמית באר שבע ומנהל יד שרה הלך לעולמו
הלילה הלך לעולמו מיכאל בנסון, אחד מגדולי המחנכים בבירת הנגב....
יולי משפחתי בקניון עזריאלי הנגב- פסטיבל בייבי, סדנת צילום משפחתית ומגוון סדנאות יצירה לילדים
פסטיבל Baby Time - סדנאות, הרצאות והפתעות להורה ולתינוק, "הצלמניה"-...
המבקר אנגלמן בסיור בעוטף עזה יחד עם ממ"ז דרום של המשטרה: "הביקורת בעת הזו קריטית לשם הפקת לקחים. הכשל ב-7.10 מחייב תיקון יסודי גם למען התושבים שחוזרים לבתיהם בדרום וגם למען תושבי הצפון. ויפה שעה אחת קודם"
מבקר המדינה מתניהו אנגלמן קיים היום (ראשון, 23.6.24) סיור מקיף...
הקרן לעידוד ענף הבנייה יחד עם ארגון הקבלנים בנגב במהלך להכשרת עובדים ישראליים לענף הבנייה בנגב
בצל משבר כוח האדם החמור ממנו סובל ענף הבנייה בישראל,...
אלוף ישראל באתלטיקה: נצנט אביה, תלמיד מקיף אמית באר שבע
שיאן ישראלי U18 החדש ב-110 מ' משוכות, הוא נצנט אביה,...
רשת מחסני השוק, תשיק בתחילת יולי את הסניף ה- 68 שלה בהשקעה של מיליוני שקלים במתחם מסחרי חדש בעיר דימונה
זהו הסניף השני בעיר של הרשת והוא יפתח בשכונת ממשית...
ראש העיר יחיאל לסרי נפגש עם ראש מחוז הדרום של מכבי שירותי בריאות: ״נפעל יחד בשילוב זרועות לקידום רפואת הקהילה״
ראש עיריית אשדוד, ד״ר יחיאל לסרי, אירח היום בלשכתו לפגישת...
היתר בניה ראשון לפרויקט עומרים בשכונת אפיקי נחל באופקים
לפני מספר ימים ניתן היתר בניה ראשון לפרויקט הגדול בשכונת...
על רקע המלחמה עמותת מטב העניקה מענקי לימודים לילדי המטפלות הסיעודיות בבאר שבע
300,000 שקלים יוענקו ל-200 סטודנטים במסגרת קרן ייחודית שהקימה מטב...
הפעיל המצטיין המחוזי: אורי טימסית, תלמיד הישיבה התיכונית בקרית חמ"ד אמית שדרות
'אות הפעיל המצטיין' המחוזי מטעם מינהל חברה ונוער מחוז דרום...