Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

צוואות, ירושות וחלוקת עיזבון

צוואות, ירושות וחלוקת עיזבון
קרדיט - Canva

כאשר אדם נפטר, נכסיו ורכושו עוברים לידי יורשיו החוקיים על פי מערכת המשפט – קרובים מדרגה ראשונה כמו צאצאים, הורים, אחים או בני זוג. עם זאת, כאשר אותו האדם מנסח צוואה, רכושו יחולק על פי הוראות הצוואה שלו, במידה ואכן נערכה בצורה חוקית כאשר המוריש היה צלול בדעתו וללא השפעות של גורמים חיצוניים על החלטותיו. ועדיין, חלוקת העיזבון כפי שהיא כתובה בצוואה היא לא תמיד חד משמעית – במידה והיורשים מסכימים לחלוקה אחרת של הנכסים, הסכם חלוקת עיזבון אשר מאפשר להם לסטות מהכתוב בצוואה לאחר קבלת צו קיום צוואה. הסכם זה קובע חלוקה חדשה בין היורשים לחלוקה שנקבעה על ידי המוריש בצוואתו, בהקשר לכל נכסיו או לחלק מהם, והחלוקה החדשה היא זו שקובעת מי מהיורשים יקבל איזה חלק בעיזבון.

מהו הסכם חלוקת העיזבון ומי יכול לקחת בו חלק

ההסכם נערך לרוב בעקבות שיקולי מיסוי, למשל, העברת מקרקעין בין יורשים לצורך הטבות מס. דוגמה לכך יכולה להיות מקרה בו אחד המוטבים אשר בבעלותו נמצא כבר נכס או מספר נכסים והנכס אותו הוא יירש יגרום לו לתשלום גבוה של מס, מוותר על הנכס או על חלקו בנכס לטובת סכום כסף מסוים או רכוש אחר בירושה שאינו יצטרך לשלם בעבורו מס. כמו כן, הסכם חלוקת עיזבון נקרא גם הסכם בין יורשים, וככזה, הוא יכול להיערך רק על ידי היורשים עצמם ולא על ידי מקורבים אליהם. היעזרות בעורך דין לצורך ניסוח המסמך מעניקה לו תוקף משפטי ומעמד שלא ניתן לערער עליו בהמשך. לכן, במידה ואתם מעוניינים להפוך את הסכם חלוקת העיזבון למחייב, כך שגם אם אחד מהצדדים יתחרט, יהיה מדובר במסמך משפטי לכל דבר, ההמלצה היא להיעזר בעורך דין כדי לבצע זאת בצורה נכונה.

העניקו תוקף משפטי להחלטות שלכם

סיוע עורך דין בנושאי צוואות הוא הכרחי בכל השלבים – עורך דין אשר מנסח את הצוואה עבורכם מעניק לה תוקף משפטי והופך אותה לקשה יותר לערעור וביטול מפאת סכסוכים בין יורשים. כמו כן, עורך הדין לרוב משמש גם כמגשר כאשר עולים סכסוכים בין בני המשפחה בנוגע לחלוקת העיזבון ומסייע לפתור אותם בצורה חוקית ללא יצירת קושי וניתוק קשרים בין המוטבים. זקוקים לעורך דין מומחה בדיני צוואות וירושות על מנת לערוך הסכם חלוקת עיזבון? משרד עורכי דין אליאב פנקס מתמחה בטיפול בתיקים במשפט האזרחי והפלילי ומעניק ייצוג משפטי מקצועי ואיכותי עבור לקוחותיו. פנייה אל המשרד מבטיחה לא רק עבודה מקיפה ונחושה על המקרה שלכם, אלא גם יחס אישי ותומך, וליווי משפטי מוביל לאורך כל תקופת ההליכים.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
ראיון עם גבי פרידמן על יזמות עסקית
בראיון הבא, גבי פרידמן, יזם ומנהיג בתחום העסקי, ישתף אותנו...
היתרונות בפירות וירקות אורגניים
אם אתם מעוניינים לאכול פירות וירקות איכותיים באמת, כדאי מאוד...
לקראת הקמת בית חולים שני בבאר שבע הנהלת מאוחדת בביקור בשטח
לאחר שממשלת ישראל אישרה באופן סופי את הקמתו של בית...
להקת המחול קמע גאה להציג בבכורה : דרום – 3 מפה...
3 יצירות של כוריאוגרפים מהדרום בערב אחד! * לירן מיכאלי *...
הרצאות קצרות, השראה גדולה: תלמידות כיתת נחשון העירונית באירוע שיא
ביום חגיגי ומיוחד שנערך ביוזמת כיתת נחשון בקריית החינוך בן...
אנחנו לא מכירים אף אחד שלא אוהב שוקולד
שוקולד הוא לא כמו עוד סוכריה על מקל או גומי...
איך פותרים סכסוכים ללא הגעה לבית משפט
סכסוכים הם מועדים לקרות, שכן, לא הכל תמיד עובר בצורה...
עיצוב ויופי בהתאמה אישית עם ד"ר טל קפלן
להחזיר לשפתיים את החיוך – עיבוי שפתיים עם ד"ר טל...
מה הכי חשוב בבחירת לופט למסיבת רווקות בדרום
מסיבת רווקות היא ללא ספק סיבה משמעותית למסיבה ואכן כזו...
מכינת אופקים למדע הוקירה את יוסי דהן אשר נדיבותו אפשרה את תנופת הפיתוח של המכינה
מכון דוידסון לחינוך מדעי – הזרוע החינוכית של מכון ויצמן...