Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

פיתוח של סטודנטים מבאר שבע ישמור על אנשים עם מוגבלות העובדים במפעל ייצור

פיתוח של סטודנטים מבאר שבע ישמור על אנשים עם מוגבלות העובדים במפעל ייצור
קרדיט ספיר דרעי

סטודנטים מ-SCE המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון פיתחו מכשיר חדש לשיפור עבודת אנשים עם מוגבלות במפעל בבאר שבע. במסגרת הפרויקט הסטודנטים ראו כי עובדים עם מוגבלות בפס הייצור של צינורות פלסטיק להשקיה נאלצים לחבר בין צינורות בעזרת כלי עם מים רותחים העלולים לפגוע בהם. הסטודנטים פיתחו מוצר שיקל על העבודה ויבצע את החיבור בצורה בטוחה ופשוטה

המכשיר שיעזור לבעלי מוגבלויות לחבר בין צינורות למחברים
קרדיט ספיר דרעי

פיתוח חדש של שני סטודנטים להנדסת מכונות מ-SCE המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון יסייע לשמור על אנשים עם מוגבלויות העובדים במפעל שיקומי בבאר שבע. במסגרת העבודה במפעל, העובדים בפס צינורות ההשקיה נאלצים לחבר בין צינורות הפלסטיק הקשים באמצעות ריכוך הצינור והמחבר במים רותחים. בשל אופי העובדים במקום, פעולה זו עלולה להסתיים בפציעות קשות וכוויות. הפיתוח החדש של הסטודנטים אדיר דהן ושניר דרעי, שנעשה בהנחיית ד"ר יואב ביטון מהמכללה, יסייע לעובדים לחבר את הצינורות למחברים באמצעות מכשיר חדש ללא התערבות מים רותחים או כל גורם אחר מסוכן.

הכל התחיל כשהסטודנטים אדיר דהן ושניר דרעי החליטו לעשות את פרויקט הגמר שלהם במכללה בזוית חברתית, תכנית של המכללה לקידום פרויקטים בהנדסה למען החברה. לצורך הפרויקט הלכו השניים למפעל שיקומי בבאר שבע המעסיק אנשים עם צרכים מיוחדים. "רצינו לעזור להם אבל לא ידענו עדיין במה" סיפרו שניר ואדיר. "מנהל המפעל עשה לנו סיור במקום וראינו את כל הפעילויות של העובדים ומה הם עושים. כשהגענו לאזור של צינורות ההשקיה ראינו כיצד העובדים, שחלקם עם מגבלות פיזיות, נאלצים להרכיב את הצינור בעזרת ריכוך הצינור במיכל עם מים רותחים. הבנו שמצאנו בעיה שאנחנו חייבים למצוא לה פתרון – גם כדי לעלות את התפוקה של העובדים, ושכך יקבלו יותר כסף עבור עבודתם, אך בעיקר בשביל לשמור עליהם מכוויות, פציעות וכדומה".

המכשיר שיעזור לבעלי מוגבלויות לחבר בין צינורות למחברים
קרדיט ספיר דרעי

לאחר שחקרו את התחום וראיינו עובדים, הסטודנטים פיתחו מוצר חדש אותו הדפיסו במדפסת תלת מימד. מטרת האביזר לחבר בין הצינור למחבר בקצהו באמצעות ידית המפעילה לחץ ודוחפת את המחבר בכח לתוך הצינור. "המטרה שלנו הייתה לתכנן מכשיר שיעזור בחיבור הצינור למחבר ללא טיפול תרמי כשלב מקדים, אך שישמור על אותה האיכות כמו בחיבור ידני" סיפרו הסטודנטים. "המוצר שפיתחנו זול לייצור, נוח לתפעול ומאוד מקל על העבודה וכך גם מגדיל לעובדים את התפוקה. העובד שם את המחבר במקום אחד, את הצינור בקצה השני, מוריד את הידית וזה בפנים. זה גם יותר בטיחותי וגם מגדיל להם את ההכנסה".

לסיכום סיפרו הסטודנטים כי מכשיר אחד כבר עובד במפעל והעובדים המשתמשים בו מאוד מרוצים מהמהירות, הפשטות והבטיחות. "אמרנו למנהל המפעל שאנחנו לא באים למצוא פתרון שיחליף את העובדים, להיפך – המטרה שלנו הייתה לייעל את העבודה. שמחנו לשמוע שהם נהנים מהמכשיר וגם במכללה שמחו על כך והם החליטו לאפשר לנו לייצר עוד מכשירים כדי שנוכל להביא להם למפעל לעוד עמדות".

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
היתרונות בפירות וירקות אורגניים
אם אתם מעוניינים לאכול פירות וירקות איכותיים באמת, כדאי מאוד...
לקראת הקמת בית חולים שני בבאר שבע הנהלת מאוחדת בביקור בשטח
לאחר שממשלת ישראל אישרה באופן סופי את הקמתו של בית...
להקת המחול קמע גאה להציג בבכורה : דרום – 3 מפה...
3 יצירות של כוריאוגרפים מהדרום בערב אחד! * לירן מיכאלי *...
הרצאות קצרות, השראה גדולה: תלמידות כיתת נחשון העירונית באירוע שיא
ביום חגיגי ומיוחד שנערך ביוזמת כיתת נחשון בקריית החינוך בן...
אנחנו לא מכירים אף אחד שלא אוהב שוקולד
שוקולד הוא לא כמו עוד סוכריה על מקל או גומי...
האוניברסיטה העברית הגיעה לאופקים
"פקולטק" - מועדון היזמות הסטודנטיאלי של הפקולטה לחקלאות של אוניברסיטה...
משלחת משפיענים מדרום אפריקה שמעה ממקור ראשון אודות הזוועות של ה 7 באוקטובר
בעוד ממשלת דרום אפריקה טוענת בזדון שישראל מבצעת אפרטהייד ורצח...
איך פותרים סכסוכים ללא הגעה לבית משפט
סכסוכים הם מועדים לקרות, שכן, לא הכל תמיד עובר בצורה...
עיצוב ויופי בהתאמה אישית עם ד"ר טל קפלן
להחזיר לשפתיים את החיוך – עיבוי שפתיים עם ד"ר טל...
מכינת אופקים למדע הוקירה את יוסי דהן אשר נדיבותו אפשרה את תנופת הפיתוח של המכינה
מכון דוידסון לחינוך מדעי – הזרוע החינוכית של מכון ויצמן...