Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

מעמיקים בכימיה – הסתיימה השנה החמישית של תכנית העמקה בכימיה

מעמיקים בכימיה – הסתיימה השנה החמישית של תכנית העמקה בכימיה

"אתם דור העתיד של המדענים. יש לכם אפשרות להשפיע על האנושות"

כך אמר בשבוע שעבר (ג') ד"ר שלומי כהןמתאם שיתופי הפעולה של המחקר והפיתוח באדמה לתלמידי שכונה ט' בבאר שבע בטקס סיום תכנית העמקה בכימיה שנערך במרכז המצוינות באשכול הפיס בשכונה.

כהן הוסיף ואמר כי: "אתם דור העתיד, אתם הזרעים הראשונים שנובטים למדעני העתיד. חלק מכם יגיעו לתעשייה הכימית ולאקדמיה. יש לכם הרבה אפשרויות להשפיע על האנושות במחקר שלכם. המין האנושי צריך מוחות מחודדים כמו שלכם ואתם תביאו את התרופות הבאות שישנו את העולם. עלו והצליחו".

הטקס התקיים בשבוע שעבר (ג') באשכול פיס בשכונה ט' וציין את סיום השנה החמישית של תכנית העמקה בכימיה, שמקדמת אדמה מכתשים במסגרת פועלה למען הקהילה והשקעתה לקידום לימודי הכימיה בעיר יחד עם מינהל החינוך בעיריית באר שבע. במסגרת האירוע הציגו הנערים שמשתתפים בתכנית את הניסויים שעבדו עליהם במהלך השנה ונהנו מהרצאה מרתקת על הכימיה של מערכת השמש.

פרופ' גבריאל למקוף, מהמחלקה לכימיה באוניברסיטת בן גוריון אמר: "המפעל הזה חשוב מאוד כדי לטפח את המחשבה המדעית, הביקורתית והיצירתית של דור העתיד. הכימיה היא המדע המרכזי בעולם והיא משפיעה על החיים של כולנו. אתם הכימאים הצעירים, תשפרו את עתיד כל החברה".

עליזה ונגרובסקי מנהלת אשכול פיס בשכונה ט': "מהות התכנית היא לזמן לכם, תלמידים יקרים את חווית הכימיה דרך הידיים, לא רק דרך ספרים וסיפורים. אנחנו מספקים מעבדות אופטימליות ללימודי מדעים ומציידים אתכם בציוד הטוב ביותר על מנת לאפשר לכם חשיפה, העמקה וחקר בכימיה. התכנית רצה מזה 5 שנים עבור תלמידים מכיתות ג' עד ט' ואליה שותפים חברינו הטובים מחברת אדמה ומעיריית באר שבע שתורמים לפרויקט המיוחד הזה לשגשג."

גלי ניסלבאום ודנה חמידוב, תלמידות כיתה ט' ממקיף ו' סיפרו שעבדו במשך שלושה חודשים על עבודת החקר שלהן. הן בדקו כיצד מולקולות של גזר משפיעות על חיידקים אצל בני אדם, האם מעכבות או מעודדות את פעילות החיידק בקרב אנשים הנושאים את חיידק ה"פסוידומונאס ארגינוזה". לפי תוצאות המחקר שלהן הגזר מעכב את החיידק ולכן הן ממליצות: "לכו לאכול גזר". גלי ודנה משתתפות כשנתיים בתכנית העמקה בכימיה, במסגרתה הן נפגשות פעם בשבועיים ועורכות ניסויים באוני בן גוריון במעבדות משוכללות יחד עם סטודנטים. הן למדו איך לתפעל מכשור וציוד משוכלל ואיך לבצע מחקר וסיפרו כי זה מה שהן רוצות לעשות בעתיד.

במסגרת השקעת החברה בחינוך למצוינות בכימיה תרמה סייעה חברת "אדמה" בשיפוץ ושדרוג המעבדה של "אשכול פיס" בתיכון מקיף ו' בבאר  שבע. כמו כן משקיעה החברה לאורך השנה לטובת ההפעלה השוטפת של תכנית העמקה בכימיה, בה משתתפים למעלה מ-260 מילדי האזור. הפרויקט כולל את  ילדי הגנים וילדים משכבות ה', ו', ח' ו-ט' – כולם זוכים ל-8 עד 12 מפגשים במעבדה אשר במסגרתם נחשפים לעולם הכימיה. התכנית בשיתוף מנהל החינוך בעיריית באר שבע, ואשכול הפיס ונועדה לעודד סקרנות ללמידת התחום תוך התנסות ולמידת חקר בסביבת עבודה אופטימאלית ורכישת בסיס ידע מוצק ומכוון לקראת לימודי הכימיה בעתיד הן בתיכון והן באקדמיה.

בטקס נכחו הילדים והוריהם, מורים, ד"ר חפצי זוהר, מחזיקת תיק החינוך והרווחה בעיריית באר שבעשלומי כהן, מנהל ת.פ.י באדמה מכתשים, פרופ' גבריאל למקוף מהמחלקה לכימיה באוניברסיטת בן גוריון, גב' מתי מינדלין, מנהלת תיכון מקיף ו', גב עליזה ונגרובסקי מנהלת אשכול פיס וגב' רחל לוי, מנהלת קשרי קהילה באדמה.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
נתיבות בדרך להיות אחת מהערים הגדולות בדרום:
התוכנית 'נתיבות צפון' שקידמה רשות מקרקעי ישראל אושרה להפקדה בותמ"ל...
לראשונה בישראל : משפט בינלאומי- "האנושות כנגד ארגון הטרור-חמאס"
בת שבע יהלומי, שבנה איתן נחטף ושוחרר משבי חמאס ובעלה...
בת מצווה לבתו של השוטר הגיבור שנפל בקרב בשדרות
אוריה גולימה בת ה-12 משדרות, הייתה אמורה לחגוג בת מצווה...
לוקחים אחריות על הפרטיות: המכללה האקדמית ספיר פותחת לראשונה קורס ממונה הגנת פרטיות בחסות הרשות להגנת הפרטיות
המכללה האקדמית ספיר נבחרה לפתוח קורס "ממונה הגנת פרטיות" (DPO)...
החל השיווק של שטחי המסחר בשכונת אפיקי נחל באופקים
מוצר נדיר למשקיעי נדלן- יזמי פרויקט עומרים מציעות למכירה את...
מגוון פעילויות לקראת חג השבועות בקניון עזריאלי הנגב
יריד שבועות שכולו תוצרת איכותית- דוכני יין, גבינות ומאפים בעבודת...
למעלה מ-100 ערים השתתפו ב"יום השכנים"
בשכונות בבאר שבע ציינו את "יום השכנים" בצל המלחמה, צויין ב-30.5...
מגן דוד אדום מרכין ראש עם היוודע על הירצחו של מתנדב מד"א דולב יהוד ז"ל שנרצח בשבעה באוקטובר וגופתו אותרה בקיבוץ ניר עוז
דולב ז"ל, בן 35, התנדב במד"א כחובש בקיבוצו ניר עוז...
עומדת אני בשערייך ירושלים": ספר שירה חדש לציון יום ירושלים ה-57
היום (ג') תיערך השקת ספר שירים לירושלים, שכתבה המשוררת ד"ר...
מאות השתתפו בכנס "מתחברים מחדש" במכללת קיי
בצל שגרת המלחמה ערכה בשבוע שעבר כנס רב משתתפים בסימן...