Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

מעמיקים בכימיה – הסתיימה השנה החמישית של תכנית העמקה בכימיה

מעמיקים בכימיה – הסתיימה השנה החמישית של תכנית העמקה בכימיה

"אתם דור העתיד של המדענים. יש לכם אפשרות להשפיע על האנושות"

כך אמר בשבוע שעבר (ג') ד"ר שלומי כהןמתאם שיתופי הפעולה של המחקר והפיתוח באדמה לתלמידי שכונה ט' בבאר שבע בטקס סיום תכנית העמקה בכימיה שנערך במרכז המצוינות באשכול הפיס בשכונה.

כהן הוסיף ואמר כי: "אתם דור העתיד, אתם הזרעים הראשונים שנובטים למדעני העתיד. חלק מכם יגיעו לתעשייה הכימית ולאקדמיה. יש לכם הרבה אפשרויות להשפיע על האנושות במחקר שלכם. המין האנושי צריך מוחות מחודדים כמו שלכם ואתם תביאו את התרופות הבאות שישנו את העולם. עלו והצליחו".

הטקס התקיים בשבוע שעבר (ג') באשכול פיס בשכונה ט' וציין את סיום השנה החמישית של תכנית העמקה בכימיה, שמקדמת אדמה מכתשים במסגרת פועלה למען הקהילה והשקעתה לקידום לימודי הכימיה בעיר יחד עם מינהל החינוך בעיריית באר שבע. במסגרת האירוע הציגו הנערים שמשתתפים בתכנית את הניסויים שעבדו עליהם במהלך השנה ונהנו מהרצאה מרתקת על הכימיה של מערכת השמש.

פרופ' גבריאל למקוף, מהמחלקה לכימיה באוניברסיטת בן גוריון אמר: "המפעל הזה חשוב מאוד כדי לטפח את המחשבה המדעית, הביקורתית והיצירתית של דור העתיד. הכימיה היא המדע המרכזי בעולם והיא משפיעה על החיים של כולנו. אתם הכימאים הצעירים, תשפרו את עתיד כל החברה".

עליזה ונגרובסקי מנהלת אשכול פיס בשכונה ט': "מהות התכנית היא לזמן לכם, תלמידים יקרים את חווית הכימיה דרך הידיים, לא רק דרך ספרים וסיפורים. אנחנו מספקים מעבדות אופטימליות ללימודי מדעים ומציידים אתכם בציוד הטוב ביותר על מנת לאפשר לכם חשיפה, העמקה וחקר בכימיה. התכנית רצה מזה 5 שנים עבור תלמידים מכיתות ג' עד ט' ואליה שותפים חברינו הטובים מחברת אדמה ומעיריית באר שבע שתורמים לפרויקט המיוחד הזה לשגשג."

גלי ניסלבאום ודנה חמידוב, תלמידות כיתה ט' ממקיף ו' סיפרו שעבדו במשך שלושה חודשים על עבודת החקר שלהן. הן בדקו כיצד מולקולות של גזר משפיעות על חיידקים אצל בני אדם, האם מעכבות או מעודדות את פעילות החיידק בקרב אנשים הנושאים את חיידק ה"פסוידומונאס ארגינוזה". לפי תוצאות המחקר שלהן הגזר מעכב את החיידק ולכן הן ממליצות: "לכו לאכול גזר". גלי ודנה משתתפות כשנתיים בתכנית העמקה בכימיה, במסגרתה הן נפגשות פעם בשבועיים ועורכות ניסויים באוני בן גוריון במעבדות משוכללות יחד עם סטודנטים. הן למדו איך לתפעל מכשור וציוד משוכלל ואיך לבצע מחקר וסיפרו כי זה מה שהן רוצות לעשות בעתיד.

במסגרת השקעת החברה בחינוך למצוינות בכימיה תרמה סייעה חברת "אדמה" בשיפוץ ושדרוג המעבדה של "אשכול פיס" בתיכון מקיף ו' בבאר  שבע. כמו כן משקיעה החברה לאורך השנה לטובת ההפעלה השוטפת של תכנית העמקה בכימיה, בה משתתפים למעלה מ-260 מילדי האזור. הפרויקט כולל את  ילדי הגנים וילדים משכבות ה', ו', ח' ו-ט' – כולם זוכים ל-8 עד 12 מפגשים במעבדה אשר במסגרתם נחשפים לעולם הכימיה. התכנית בשיתוף מנהל החינוך בעיריית באר שבע, ואשכול הפיס ונועדה לעודד סקרנות ללמידת התחום תוך התנסות ולמידת חקר בסביבת עבודה אופטימאלית ורכישת בסיס ידע מוצק ומכוון לקראת לימודי הכימיה בעתיד הן בתיכון והן באקדמיה.

בטקס נכחו הילדים והוריהם, מורים, ד"ר חפצי זוהר, מחזיקת תיק החינוך והרווחה בעיריית באר שבעשלומי כהן, מנהל ת.פ.י באדמה מכתשים, פרופ' גבריאל למקוף מהמחלקה לכימיה באוניברסיטת בן גוריון, גב' מתי מינדלין, מנהלת תיכון מקיף ו', גב עליזה ונגרובסקי מנהלת אשכול פיס וגב' רחל לוי, מנהלת קשרי קהילה באדמה.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
פומפאו רוקד באופקים
מייק פומפאו אופקים: "גאה להיות כאן בעיר שתושביה גיבורים" מזכיר המדינה...
התלמידים מרעננה הפתיעו את חתן הבר-מצווה שפונה משדרות
אורי בניטה בן ה-13 משדרות, תכנן לחגוג את הבר-מצווה שלו...
איש החינוך הוותיק מבאר שבע - אהרן אלדר ז"ל הלך השבת לעולמו והוא בן 86
אהרן אלדר היה שנים רבות מעמודי התווך של החינוך הדתי...
סיור במרכז התופת
עובדי המכללה האקדמית אשקלון יצאו לסיור ביישובי עוטף ישראל במסגרת...
תערוכת האומנות של גמלאי בית הספר תרשיש במכללת קיי
בבית הספר לגמלאים "תרשיש" של העמותה לקידום פרויקטים במכללת קיי...
בתי החולים בדרום ירימו את הכפפה? בעקבות מותו הטראגי של החייל שנדבק בפטרייה בעזה- קריאה בארגון "חברים לרפואה" שהשתתף במאמץ הבאת התרופה הניסיונית ארצה: "לערוך בבית חולים בישראל את הניסוי בתרופה כדי שתהיה זמינה לטיפול מיידי בחיילים שנדבקים"!
בעקבות מותו המצער של חייל המילואים חנן דרורי הי"ד שנדבק...
מאילת לסורוקה: התלמידים המפונים משדרות בביקור חולים לחיילים פצועי המלחמה
יוזמה מרגשת - התלמידים המפונים משדרות יצאו מאילת לביקור פצועי...
תלמידי תיכון אורט סינגאלובסקי מתל אביב התארחו באופקים
תלמידי שכבה יב' מבית הספר התיכון אורט סינגאלובסקי מתל אביב...
גיים טיים: מתחם גיימינג נחנך במחלקת הנוער באופקים
תתחדשו: מתחם גיימינג חדש (GAME ZONE) נחנך ביום שני במחלקת...
למרות אתגרי המלחמה - קורס "יוזמים עסק" באופקים הגיע לסיומו!
מדובר במחזור השני של קורס באורך 70 שעות אקדמיות, אשר...