Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

מנהיגות בשגרת חירום: מפגש מנהלי אגפי החינוך בדרום

מנהיגות בשגרת חירום: מפגש מנהלי אגפי החינוך בדרום
קרדיט צילום: מרכז מנדל למנהיגות בנגב

בצל שגרת המלחמה והאתגרים החינוכיים והמנהיגותיים בתקופה זו, מנהלי אגפי החינוך במחוז דרום קיימו השבוע מפגש בנושא "מנהיגות וחוסן בחירום", בשיתוף האקדמית חמדת ומרכז מנדל למנהיגות חינוכית בנגב ויצאו ממנו מלאי השראה

האקדמית חמדת, מכללה לחינוך בשדות נגב, מובילה זאת השנה השנייה פורום אקדמי למנהלי אגפי ומחלקות חינוך במחוז דרום. מפגשי הפורום, בראשות ראש החוג לחינוך וראש תכנית המצוינות במכללה הד"ר ציפי בבצ'יק, עוסקים בענייני מנהיגות וחינוך. לאחר שבחודש שעבר המפגש הראשון של הפורום נערך בזום בשל המורכבות הטכנית לאור המלחמה, קיימו המנהלים השבוע את המפגש השני במרכז מנדל למנהיגות חינוכית בנגב שבבאר שבע, בשיתוף יחידת הבוגרים במכון מנדל.
המפגש נערך בסימן "במחשבה תחילה: מנהיגות וחוסן בחירום בין המקצועי לאישי" ועסק בעיקר באתגרים החינוכיים והמנהיגותיים הרבים של המנהל בשגרת חרום. מנהלת מרכז מנדל למנהיגות בנגב ד"ר עדי ניר-שגיא פתחה את המפגש והציגה את החזון והמטרות של מנדל כפי שהגה מורטון מנדל והציגה את המודלים של תוכניות הכשרה למנהיגות בנגב, בניהם תוכנית מנהיגות בכירה בנגב ותוכנית מנהיגות אזורית. ניר-שגיא הזמינה את קברניטי החינוך ברשויות המקומיות בדרום לקיים שיתופי פעולה עם המרכז ולהעמיק את יצירת החיבור לטובת טיפוח המנהיגות החינוכית בדרום. נשיא האקדמית חמדת ויו"ר פורום נשיאות ונשיאי המכללות לחינוך הפרופ' חיים שקד הדגיש בפני המשתתפים כי הלמידה הרציפה במסגרת הפורום הנוכחי מייצרת שגרה מבורכת בעת המלחמה ותורמת להתפתחות המקצועית ולרווחה האישית של המשתתפים.
עיקרו של המפגש היה בשיחה שהעביר ישראל שורק, בוגר מנדל חבר סגל ומנהל תוכניות מנהיגות בנגב, ובה דן יחד עם המשתתפים בתפקידם של מנהיגים בזמני חירום ומלחמה, סביב שאלות כמו האם מנהיגות מחייבת שינוי של המציאות והאם היא משפיעה על המציאות מחוללת מציאות או מגיבה למציאות המשתנה?
בתוך כך הוצגו למנהלים שלושה דגמים של מנהיגות בזמן משבר. הראשון, מנהיגות מונחית תוצאות – דרך מנהיגותית שמגיבה למציאות המשובשת, מקבלת החלטות ללא היסוס וזאת במטרה לייצר ביטחון. הדגם השני עסק במנהיגות מונחית ערכים, שלה יש מחירים שהמנהיג מוכן לשלם במבחן התוצאה, ומנהיגות מונחית אישיות או אופי – מנהיג בעל אופי ייחודי שנכנס ללב ומהווה כתובת מעצימה ואשר בזכותו חשים אחרים שיש על מי לסמוך בפתרון הבעיות.
המנהלים סיפרו כי המפגש שימש עבורם ככלי מעורר מחשבה על מנהיגות בעת הזאת בימים של לחימה, עבורם ועבור מנהלי מוסדות החינוך ברשות. ד"ר ציפי בבצ'יק סיכמה את המפגש: "התקיים שיח משמעותי, עמוק ובגובה העיניים, דבר שכמעט ולא מתאפשר בימים של שגרה בחירום והעניק כלים להמשך".

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
התלמידים מרעננה הפתיעו את חתן הבר-מצווה שפונה משדרות
אורי בניטה בן ה-13 משדרות, תכנן לחגוג את הבר-מצווה שלו...
סיור במרכז התופת
עובדי המכללה האקדמית אשקלון יצאו לסיור ביישובי עוטף ישראל במסגרת...
תערוכת האומנות של גמלאי בית הספר תרשיש במכללת קיי
בבית הספר לגמלאים "תרשיש" של העמותה לקידום פרויקטים במכללת קיי...
בתי החולים בדרום ירימו את הכפפה? בעקבות מותו הטראגי של החייל שנדבק בפטרייה בעזה- קריאה בארגון "חברים לרפואה" שהשתתף במאמץ הבאת התרופה הניסיונית ארצה: "לערוך בבית חולים בישראל את הניסוי בתרופה כדי שתהיה זמינה לטיפול מיידי בחיילים שנדבקים"!
בעקבות מותו המצער של חייל המילואים חנן דרורי הי"ד שנדבק...
מאילת לסורוקה: התלמידים המפונים משדרות בביקור חולים לחיילים פצועי המלחמה
יוזמה מרגשת - התלמידים המפונים משדרות יצאו מאילת לביקור פצועי...
תלמידי תיכון אורט סינגאלובסקי מתל אביב התארחו באופקים
תלמידי שכבה יב' מבית הספר התיכון אורט סינגאלובסקי מתל אביב...
גיים טיים: מתחם גיימינג נחנך במחלקת הנוער באופקים
תתחדשו: מתחם גיימינג חדש (GAME ZONE) נחנך ביום שני במחלקת...
למרות אתגרי המלחמה - קורס "יוזמים עסק" באופקים הגיע לסיומו!
מדובר במחזור השני של קורס באורך 70 שעות אקדמיות, אשר...
"שייכות, בחירה ואחריות" - סמינר מתגייסים לראשונה בערבה
בית ספר תיכון 'שיטים דרכא', בשיתוף מחלקת חינוך במועצה אזורית...
לא שוכחים את הנופלים! מיזם "זוכרים את הנופלים" בהובלת תושבי מושב שוקדה
תושבי מושב שוקדה החליטו לקדם מיזם שבמהלכו הם יבקרו משפחות...