Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

מהו תצהיר הסתלקות מעיזבון

מהו תצהיר הסתלקות מעיזבון
קרדיט: Freepik

הסתלקות מעיזבון או הסתלקות ירושה הוא הליך משפטי שהמשמעות שלו היא ויתור של יורש על זכותו בעיזבון של המוריש. עיזבון הוא סך כל הנכסים, הרכוש, הזכויות והחובות של המנוח שניתן להוריש אותם. חוק הירושה מגדיר את המונח ירושה באופן הבא: "במות האדם עובר עיזבונו  ליורשיו" בד בבד, החוק מסדיר את נושא ההסתלקות מהעיזבון.

הסתלקות מעיזבון- במה מדובר?

לאחר מות  המוריש כל עוד לא חולק העיזבון, היורש רשאי  באמצעות הודעה בכתב לרשם לענייני הירושה או לבית המשפט להסתלק מהחלק שלו בעיזבון, מכולו או מחלק ממנו. מי שבחר להסתלק מחלקו בעיזבון החוק רואה אותו כמו אדם שלא היה יורש מלכתחילה. האדם לא יכול להסתלק מהעיזבון לטובת אדם אחר אלא אם כן הוא בן הזוג שלו, הילד שלו  או אחיו של המוריש. הסתלקות מירושה של קטין ושל מי שהוכרז פסול דין טעונה אישור של בית המשפט, הסתלקות על תנאי בטלה. ניתן לומר כי ליורש על פי דין או על פי צוואה עומדת הזכות לוותר על החלק שלו בעיזבון של הנפטר והוא יכול להעביר את חלקו לאנשים עם קשר ספציפי למנוח כי שתואר לעיל.

מהו תצהיר הסתלקות מעיזבון
קרדיט: Freepik

כיצד מסתלקים מעיזבון?

הסתלקות מעיזבון צריכה להתבצע רק על ידי תצהיר הסתלקות מעיזבון. לא ניתן להסתלק מירושה באמצעות הצהרה בעל פה או על פי ההתנהגות של היורש. על אדם המעוניין להסתלק מירושה לערוך תצהיר הסתלקות ובו הוא מפרט לטובת מי הוא מסתלק מהירושה ומאיזה חלק מהמנה שלו בעיזבון הוא מסתלק. על התצהיר יש לחתום לפני עורך דין ולהגיש אותו לרשם לירושות או לבית המשפט לענייני משפחה. תצהיר ערוך, מאומת וחתום שאל הוגש לרשם הירושות הוא לא בר תוקף לעניין ההסתלקות מירושה. אם ההסתלקות היא הסתלקות כללית, החלק של המסתלק יתחלק בין היורשים בהתאם לקבוע בחוק הירושה. בהסתלקות ספציפית לטובת בן משפחה, יש לציין זאת בתצהיר החתום שמגישים.

למה בכלל להסתלק מעיזבון?

ישנם מקרים שונים שבהם יורש מעוניין להסתלק מירושה, כך לדוגמא: במקרים של ילדים שמחליטים להסתלק מהחלק שלהם לטובת רווחת האם או כל אדם שדואג כלכלית ליורש אחר. כמו כן, אם יש חשש מירידת ערך של נכס מסוים אם לא תבוצע הסתלקות וכן כל מה שקשור להיבט המיסוי שכן, במקרים רגילים העברת זכויות על נכסים דורשת תשלום מיסים כגון: מס קנייה, מס מכירה והיטלים שונים, אולם, אם חלוקת הירושה כוללת העברת זכויות על נכסים בדרך של הסתלקות מירושה הנכס לא יהיה חייב בתשלום מיסים.

כמו כן, הסתלקות מירושה רלוונטית גם במקרה שבו ליורש היו חובות ונושים שממתינים לבות או לעקל. כמובן שבמקרה הזה יהיה צורך ליורש להוכיח שהוא לא מסתלק רק בכדי להיפטר מהתשלום לנושים שכן, אם לא יעשה זאת בית המשפט רשאי לבטל את ההסתלקות.

במקרים שבהם יורשים נקלעים למבוי סתום בכל הנוגע לחלוקת ירושה, לא פעם אחד מהיורשים יתבקש להסתלק מחלקו על מנת שתתאפשר חלוקה נכונה וטובה יותר.

האם מילוי תצהיר הסתלקות מעיזבון הוא חובה?

מדובר על תצהיר שכל אדם שמעוניין להסתלק מירושה חייב כאמור למלא בנוכחות  עורך דין ולהגיש אותו לרשם הירושות, אחרת הוא לא יוכל להסתלק מהירושה על פי החוק. אולם, אם אדם לא מעוניין לחתום על תצהיר שכזה מכיוון שאיננו מעוניין לוותר על חלקו, לרוב איננו מחויב לעשות זאת.

 

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
סוג של פסיכותרפיה שבה מטפל עובד ישירות עם לקוח
טיפול פרטני הוא סוג של פסיכותרפיה שבה מטפל עובד ישירות...
כיצד מתנהלות חקירות בעידן המודרני?
הטכנולוגיה המתפתחת חודרת יותר ויותר לחיים שלנו, ומאפשרת לנו לבצע...
צוואות, ירושות וחלוקת עיזבון
כאשר אדם נפטר, נכסיו ורכושו עוברים לידי יורשיו החוקיים על...
לידה בצד הדרך
חלי ואליסף, זוג נשוי מקריית גת, היו בדרך לבית החולים...
כל מה שצריך לדעת על אינטרנט מהיר לעסקים
אתם מנהלים עסק, מקיימים שיחות וידאו ומידי פעם האינטרנט פשוט...
חלוקת רכוש לאחר מותו של אדם- מהן האפשרויות לכך
לאחר פטירתו של אדם, כאשר חולפת התקופה הראשונית של האבל,...
הפחתת כאבי גב באמצעות דיקור
דיקור סיני הוא שיטת טיפול עתיקה שמקורה ברפואה הסינית. בשיטה...
באילו מצבים אתם יכולים להיעזר בשירותיו של מנעולן רכב?
למרות שזה עשוי להיות מעצבן להפליא, אף אחד לא חסין...
מדריך לבחירת סאונה ביתית לגינה מהסוג והדגם המושלם
הצוות של חברה שמתמחה בשיווק מתקני ספא ביתיים, מלווה בעלי...
בקרוס (Bakarus): חווית בשר הבוטיק האולטימטיבית, עכשיו עם משלוחים עד הבית
בעולם הקולינרי של ימינו, איכות ונוחות הולכות יד ביד. זה...