Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

ח"כ טלב אבו עראר: "באוכלוסייה הבדואית טמון פוטנציאל אדיר שצריך לנצל אותו"

ח"כ טלב אבו עראר: "באוכלוסייה הבדואית טמון פוטנציאל אדיר שצריך לנצל אותו"
בדואי. צילום באדיבות pixabay

יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ כבל בישיבה לציון יום הנגב: צריך לנצל את הפוטנציאל האדיר שבאוכלוסייה הבדואית – אם ההזנחה תימשך זאת תהייה פצצה מתקתקת

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, התכנסה לישיבה שעסקה בפיתוח אזורי תעשייה משותפים בנגב. היו"ר כבל ציין בפתיחה כי הדיון מתקיים במסגרת ציון יום הנגב בכנסת, ביוזמת ח"כ טלב אבו עראר, ואמר כי באוכלוסייה הבדואית טמון פוטנציאל אדיר שצריך לנצל אותו, אך הזהיר כי אם תימשך ההזנחה זאת תהייה פצצה מתקתקת.

בדואי. צילום באדיבות pixabay

ח"כ עבד אל חכים חאג' יחיא הציג את הבעיות בפיתוח אזורי התעשייה המשותפים, ואמר כי הרשויות המקומיות במגזר הבדואי בנגב מצויות באשכול סוציואקונומי 1 רק בגלל שמתחתיו אין שום דבר. לדבריו, אזורי התעשייה ברהט ובשוקת מקדמים מען את המצב, אבל בעלי העסקים נתקלים בחסמים רבים ולא מצליחים לקבל מגרשים לתעשייה. ח"כ חאג' יחיא הוסיף כי צריכה להיות גם חלוקה יחסית של ההכנסות מארנונה מאזורי התעשייה המשותפים לרשות במגזר הבדואי והיהודי, בהתאם למספר התושבים בכל רשות.

ראש עיריית רהט, טלאל אל קרנאווי, אמר כי אזור התעשייה עידן הנגב, אחד מאזורי התעשייה המשותפים, תרם לכך שאחוז האבטלה בעיר ירד מ-34% ב-2013 ל-11% היום. הוא הוסיף כי אזורי תעשייה עם שני מפעלי עוגן מביאים תרומה כלכלית אדירה, ואמר כי מצד שני באזור התעשייה שוקת ישנם עיכובים של שנים בגלל תביעות בעלות על הקרקע. לדבריו, הבירוקרטיה מונעת את הפיתוח. ח"כ ג'ומעה אזברגה אמר כי אחד החסמים הבולטים היום זו הרשות להתיישבות הבדואית שמונעת פיתוח. ח"כ חיים ילין הוסיף כי אם רוצים לקדם את הנגב צריך תקציבים לתכנון מחדש, וצריך שכל הפזורה הבדואית תסתכל על רהט ותרצה להיות כמוה.

ראש המועצה האזורית נווה מדבר, איברהים אל הוואשלה, טען כי המדינה מנסה לשנות את אורח החיים של הבדואים, המבוסס על כלכלה פשוטה, בלי לוות את המהלך בתכנון כלכלי של מקורות פרנסה עם שכר הולם. בישיבה נשמעו גם טענות קשות מצד אנשי עסקים במגזר, באשר להריסת מפעלים בגלל בעיות תכנון וכן חסמים שלא מאפשרים לקבל סיוע מקרנות בערבות מדינה. ח"כ סעיד אלחרומי אמר כי עוד בשנת 2007 חנך את אזור התעשייה המשותף בשוקת ולמרות זאת מאז האזור מדשדש בבירוקרטיה. יו"ר פורום אנשי העסקים בנגב, אדיסן אבו עבדון, אמר כי צריך יום נגב לכולם – לבדואים וליהודים. לדבריו, הבדלנות רק מזיקה. הוא הוסיף כי עיקר הבעיה היא בהתמודדות עם הרשות לפיתוח הבדואים, ואמר: "כל הדברים הטובים נעצרים שם".

מנהל מינהל אזורי תעשייה במשרד הכלכלה, יגאל צרפתי, אמר כי מאז 2006 ועד היום הושקעו קרוב ל-900 מיליון שקל בפיתוח 45 אזורי תעשייה בנגב, ומאז 2006 הושקעו 220 מיליון שקל בפיתוח אזורי תעשייה משותפים. הוא הוסיף כי המשרד בוחן את התוצאות בשטח, כדי לדעת מה היה אפקטיבי ומה נכון לעשות בעתיד ומתחיל לגבש תוכנית ארצית לאזורי תעשייה. נציג מרכז ההשקעות במשרד הכלכלה, ראסם נאטור, אמר כי אם המיעוט לא יוותר על חלק מהחסמים התרבותיים שלו יהיה קשה מאוד להתקדם.

היו"ר כבל סיכם ואמר כי ההתקדמות בשטח היא מעטה. לדבריו, "הנגב לא דומה למה שהיה לפני 20 שנה, אבל החברה היהודית עשתה זינוק והתרחקה מהבדואים. יש רגע שהמדינה חייבת להבין שצריך לתת לבדואים את הזכויות שמגיעות להם. הפערים הללו לוקחים את החברה הבדואית למקומות שהיא לא רוצה להגיע אליהם, ואחר כך אנחנו מתלוננים ושואלים למה זה קורה. אבל כשאין פרנסה ואין חיי חברה אנחנו יודעים מה קורה, צריך להעצים את היישובים מבלי להחזיק את הקרקע כשוט לחסימת הפיתוח". הוא דרש להעביר לוועדה את כל החומר הנוגע לפיתוח אזורי התעשייה בנגב תוך מיפוי החסמים המרכזיים, ואמר כי הוועדה תפעל לסייע בהסרת אותם חסמים.

 

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
לוקחים אחריות על הפרטיות: המכללה האקדמית ספיר פותחת לראשונה קורס ממונה הגנת פרטיות בחסות הרשות להגנת הפרטיות
המכללה האקדמית ספיר נבחרה לפתוח קורס "ממונה הגנת פרטיות" (DPO)...
מגוון פעילויות לקראת חג השבועות בקניון עזריאלי הנגב
יריד שבועות שכולו תוצרת איכותית- דוכני יין, גבינות ומאפים בעבודת...
למעלה מ-100 ערים השתתפו ב"יום השכנים"
בשכונות בבאר שבע ציינו את "יום השכנים" בצל המלחמה, צויין ב-30.5...
עומדת אני בשערייך ירושלים": ספר שירה חדש לציון יום ירושלים ה-57
היום (ג') תיערך השקת ספר שירים לירושלים, שכתבה המשוררת ד"ר...
מאות השתתפו בכנס "מתחברים מחדש" במכללת קיי
בצל שגרת המלחמה ערכה בשבוע שעבר כנס רב משתתפים בסימן...
לקראת הקמת בית חולים שני בבאר שבע הנהלת מאוחדת בביקור בשטח
לאחר שממשלת ישראל אישרה באופן סופי את הקמתו של בית...
להקת המחול קמע גאה להציג בבכורה : דרום – 3 מפה...
3 יצירות של כוריאוגרפים מהדרום בערב אחד! * לירן מיכאלי *...
משלחת משפיענים מדרום אפריקה שמעה ממקור ראשון אודות הזוועות של ה 7 באוקטובר
בעוד ממשלת דרום אפריקה טוענת בזדון שישראל מבצעת אפרטהייד ורצח...
"ספגנו רימונים וטילים בכל רגע, אבל רוח הלחימה, הגאווה לאומית ותחושת שליחות הרימו אותנו"
היום התקיימה במכללה האקדמית לחינוך ע"ש קיי בבאר שבע עצרת...
חידושים באולימפיאדת המגמות של "עתיד"
אולימפיאדת המגמות הטכנולוגיות של רשת החינוך "עתיד" התקיימה במוזיאון ארץ...