Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

זוכה פרס הנובל לכימיה ביקר במכללת האקדמית להנדסה SCE

זוכה פרס הנובל לכימיה ביקר במכללת האקדמית להנדסה SCE
תמונה באדיבות המכללה להנדסה

זוכה פרס נובל לכימיה לשנת 2011, פרופ' שכטמן, ביקר השבוע ב-SCE, המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון, והרצה בפני סגל האוניברסיטה והסטודנטים להנדסה, על דרכו בעולם הכימיה ועל מחקרו בתחום הגבישים.

 

תמונה באדיבות המכללה להנדסה
תמונה באדיבות המכללה להנדסה

פרופ' שכטמן הגיע למכללת SCE במסגרת שיתוף הפעולה בין המכללה ועמותת נובל למצוינות בחינוך, והרצה בפני הסטודנטים והסגל על מחקרו בתחום הגבישים, אהבתו להנדסה כימית, וכן סיפר את סיפורו האישי. מטרתו של שיתוף הפעולה הינו לשלב אנשי ונשות מדע וטכנולוגיה מהמכללה, בפעילויות עמותת נובל המתקיימות ברחבי הארץ. העמותה מפעילה תכניות מגוונות בבתי ספר שונים, וחושפות את התלמידים לנושאי המדע והטכנולוגיה בעזרת הרצאות מעניינות, המפתחות את הסקרנות ומרחיבות את הידע, במטרה לעודד את התלמידים להשתלב בעולם התעשייה של המאה ה-21.  

 פרופ' דן שכטמן, זוכה פרס נובל לכימיה מהפקולטה למדע והנדסת חומרים בטכניון – הינו אב לארבעה וסב ל-12 נכדים, קטף את פרס הנובל היוקרתי בשנת 2011 על גילוי מבנה גבישי חדש בגבישים כמו-מחזוריים. במסגרת הרצאתו סיפר כי,  "כילד אהבתי את הסיפור של ג'ול ורן, שבו הדמות הראשית הייתה מהנדס. כשגדלתי הלכתי ללמוד הנדסת מכונות, ומשם המשכתי לתואר שני. לראשונה נחשפתי למיקרוסקופ כתלמיד ומאז לא יכולתי לעזוב אותו. לאחר לימודי הדוקטורט הגיע המיקרוסקופ האלקטרוני הראשון לטכניון. הייתי יושב ימים שלמים בחושך מוחלט ופיתחתי מומחיות עד שאפילו הייתי יכול ללמד דוקטורנטים את מקצוע המיקרוסקופ האלקטרוני, וזה מה שעשיתי במשך שנים. אותה מומחיות טכנית הובילה אותי למיומנות בלתי נדלית, ולימים, לדעתי, גם לקבלת פרס נובל".

לאחר מכן סיפר לסטודנטים על המחקר שביצע בתחום הגבישים, שהוביל לזכייה בפרס הנובל לכימיה, "לאורך שנות מחקרי היו אנשים שעודדו אותי, והיו כאלה שממש התנגדו לממצאים או לשיטות שלי – הם ניסו להוכיח לי שאיני מתנהל 'על פי הספר'. אחד הכימאים הגדולים, חתן פרס נובל בעצמו, התנגד בתוקף לממצאים ולמאמר שלי ויצא נגד המחקר במהלך עשר השנים הבאות, בעצם עד מותו. למרות זאת, עמדתי מאחורי המחקר שלי והמשכתי בדרכי. לבסוף, כשהמאמר המחקרי שלי פורסם, אחרי המון תלאות, התחלתי לקבל פניות מחוקרים רבים המעוניינים לחקור את התגלית שלי".

את הרצאתו סיכם פרופ' שכטמן בנושא חשיבות המדע בחיי האדם, וכי על המתעניינים כדי לעסוק בתחום עוד מגיל צעיר. בנוסף לכך אמר כי זו בין היתר הסיבה לכך שהוא מקדם הקמת מעבדות מחקר אוניברסיטאיות בגני ילדים ברחבי הארץ.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
לקראת הקמת בית חולים שני בבאר שבע הנהלת מאוחדת בביקור בשטח
לאחר שממשלת ישראל אישרה באופן סופי את הקמתו של בית...
להקת המחול קמע גאה להציג בבכורה : דרום – 3 מפה...
3 יצירות של כוריאוגרפים מהדרום בערב אחד! * לירן מיכאלי *...
האוניברסיטה העברית הגיעה לאופקים
"פקולטק" - מועדון היזמות הסטודנטיאלי של הפקולטה לחקלאות של אוניברסיטה...
משלחת משפיענים מדרום אפריקה שמעה ממקור ראשון אודות הזוועות של ה 7 באוקטובר
בעוד ממשלת דרום אפריקה טוענת בזדון שישראל מבצעת אפרטהייד ורצח...
מכינת אופקים למדע הוקירה את יוסי דהן אשר נדיבותו אפשרה את תנופת הפיתוח של המכינה
מכון דוידסון לחינוך מדעי – הזרוע החינוכית של מכון ויצמן...
"משרדי הממשלה השונים מתעקשים להתחפר בקריטריון שרירותי, מפלה, אשר ההנמקות לו אינן רלוונטיות"
עיריית אופקים עתרה השבוע לבג"צ, בדרישה להכיר בכל תושבי העיר...
בשורה לתושבי אופקים: מהפכת תאגידי האנרגיה ברשויות המקומיות בדרך לעיר מהלך שיוזל עלויות, ישפר את השירות ויפחית את זיהום האוויר וכן קידום תוכנית הטמנת קווי החשמל להגברת אמינות מערכת החשמל בשגרה ובחירום ושיפור נראות פני העיר
שר האנרגיה והתשתיות וחבר הקבינט המדיני ביטחוני, אלי כהן, קיים...
"ספגנו רימונים וטילים בכל רגע, אבל רוח הלחימה, הגאווה לאומית ותחושת שליחות הרימו אותנו"
היום התקיימה במכללה האקדמית לחינוך ע"ש קיי בבאר שבע עצרת...
ראש עיריית אופקים, איציק דנינו, בעצרת הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה: "כולנו עומדים מול אויבנו כאיש אחד"
"מזה חודשים רבים שאנחנו בעיצומה של מלחמת קיום, ונחשפים לגבורתם,...
לזכרם: 1,500 תלמידים שרים ומחזיקים את תמונת 1,500 הנופלים
מקיף אמית באר שבע, ערך השבוע שירת המונים לקראת יום...