Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

ועדת החינוך בכנסת: הסטודנטים באשקלון שווים לסטודנטים בשדרות ובתל חי

ועדת החינוך בכנסת: הסטודנטים באשקלון שווים לסטודנטים בשדרות ובתל חי
צילום: המכללה האקדמית אשקלון

בעקבות המחאה של אלפי הסטודנטים הלומדים באשקלון ומופלים לרעה על ידי הממשלה, הציבה הבוקר ועדת החינוך אולטימטום למל"ג: תנו סיוע לסטודנטים באשקלון, או שנכריח אתכם לעשות את זה בהצעת חוק

המאבק של הסטודנטים במכללה האקדמית אשקלון נושא פרי. בוועדת החינוך של הכנסת, שהתקיימה הבוקר (ג' 3.1.24) הוחלט כי הוועדה תדרוש מיידית מהות"ת (ועדה לתכנון ולתקצוב של המועצה להשכלה גבוהה) לכלול גם את הסטודנטים במכללה האקדמית אשקלון במתווה לקבלת פטור מלא משכר הלימוד לשנת הלימודים האקדמית, כמו שקיבלו הסטודנטים במכללות "ספיר" ו"תל חי".

ד"ר פנחס חליוה, מנכ"ל המכללה האקדמית אשקלון: "אני מברך את יושב ראש הוועדה, שביקר במכללה וצפה בעצמו בנזקי המלחמה בה, על הדיון המקיף שקיים בוועדה ועל ההחלטה שעושה צדק עם אלפי הסטודנטים שלנו. ההחלטה הזאת נותנת מענה לקרוב ל-2,000 סטודנטים שלנו שנאלצים ללמוד בימים אלה בזום מכיוון שהם תושבי יישובי העוטף, מגויסי צה"ל או נשותיהם בדומה לאותם סטודנטים הלומדים בזום בספיר ובתל חי וכבר זוכים להטבה המוצדקת בשכר הלימוד".

כזכור, הממשלה קיבלה החלטה לפני מספר שבועות להעניק פטור מלא לשכר הלימוד לסטודנטים הלומדים במכללת "ספיר" בשדרות ומכללת "תל חי" בצפון מעצם היותן קרובות לקו העימות. עם זאת הסטודנטים באשקלון לא נכללו במתווה הסיוע וכך, במו ידיה, המדינה מפלה את הסטודנטים הלומדים בעיר הכי מטווחת בישראל.

בשל כך, ד"ר פנחס חליוה, מנכ"ל המכלה האקדמית אשקלון ופרופ' חיים ברייטברט, נשיא המכללה, כתבו מכתבים לגורמים בממשלה ובראשם לראש הממשלה, בנימין נתניהו, על מנת לשנות את ההחלטה המפלה לרעה את הסטודנטים באשקלון.
השבוע נפתחה השנה האקדמית במכללה באשקלון ויו"ר ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ יוסף טייב, ביקר בה ונפגש עם מנכ"ל המכללה ד"ר פנחס חליוה ועם יו"ר אגודת הסטודנטים. ח"כ טייב למד מהם על התמודדות המכללה במצב מלחמה, על קרן המלגות לסטודנטים שגויסו בצו 8, על הסטודנטים והבוגרים שנרצחו ונהרגו ועל משפחות החטופים, שהמכללה נמנית עליהם. עוד למד ח"כ טייב על האפליה הבלתי מוסברת, לפיה סטודנט מתל אביב שלומד ב"ספיר" ייהנה מפטור משכר לימוד בעוד תושב בארי, שלומד במכללה האקדמית אשקלון, ייאלץ לשלם שכר לימוד מלא.

בוועדת החינוך של הכנסת, שהתקיימה הבוקר, צוין כי אשקלון היא העיר הכי מטווחת בארץ ומתחילת המלחמה היו 198 נפילות טילים בעיר ועוד 26 נרצחו, ארבעה מהם מפגיעות טילים שהתפוצצו בעיר. ח"כ טייב כי הוא סייר בעיר אשקלון בשבוע החולף והיא, כהגדרתו, "עיר רפאים ולכן אין מצב שלא יסייעו לסטודנט רק כי לא מתקצבים אותו".

יו"ר אגודת הסטודנטים, מאיר כץ, אמר כי הות"ת לא השיב לפנייתו, שר החינוך הביע תמיכתו במאבק הצודק ואילו במשרד האוצר התשובה היתה שחוסר התקצוב נובע מכך שאשקלון אינה עיר שפונתה ולכן אינה זכאית למתווה ההטבה לסטודנטים. לדברי כץ: "במכללה לומדים סטודנטים שרובם מהפריפריה, אם לא תעזרו להם הם לא יסיימו את שנת הלימודים ואני מצפה מכם לעשות הכל כדי להכליל את הסטודנטים באשקלון במתווה".

ראש העיר אשקלון תומר גלאם: "מה שקרה במכללת אשקלון זה עוול משווע, הם יקבלו מה שמגיע להם בזכות ולא בחסד".

ח"כ לימור סון הר מלך אמרה בדיון: "יש פה עוול משווע ונאבק באפליה הזו. אנחנו חייבים את זה למכללה שעושה מלאכת קודש".

בדיון השתתף גם נציגי הות"ת וההשכלה הגבוהה, שציינו מבחינתם כי ההחלטה נובעת מהחלטת הממשלה ובהתאם לסדרי עדיפויות, הקשורות לשיקום אזורי.

בסיום הישיבה אמר ח"כ יוסף טייב: "הועדה פונה למשרד האוצר ולמשרד החינוך לממן את תכניות הלימוד בעיר שהותאמו למצב הביטחוני העכשווי. הועדה דורשת מות"ת לכלול את מכללת אשקלון במתווה ההשכלה הגבוהה, שנתן הטבות למכללת ספיר ותל חי. כמו כן, תושב אשקלון שילמד באחווה יקבל את ההטבה הזו. אם ההחלטה לא תשונה תוך חמישה ימים, הועדה תגיש הצעת חוק להחלת הסיוע על מכללת אשקלון. הוועדה תסייר בעיר כדי לעמוד מקרוב על כל הבעיות".

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
סטודנטים מהדרום למען עולים חדשים בני העדה האתיופית
תכנית 'הרוח הדרומית' של קרן אייסף לחינוך קיימה השבוע אירוע...
לראשונה בישראל : משפט בינלאומי- "האנושות כנגד ארגון הטרור-חמאס"
בת שבע יהלומי, שבנה איתן נחטף ושוחרר משבי חמאס ובעלה...
לוקחים אחריות על הפרטיות: המכללה האקדמית ספיר פותחת לראשונה קורס ממונה הגנת פרטיות בחסות הרשות להגנת הפרטיות
המכללה האקדמית ספיר נבחרה לפתוח קורס "ממונה הגנת פרטיות" (DPO)...
למעלה מ-100 ערים השתתפו ב"יום השכנים"
בשכונות בבאר שבע ציינו את "יום השכנים" בצל המלחמה, צויין ב-30.5...
עומדת אני בשערייך ירושלים": ספר שירה חדש לציון יום ירושלים ה-57
היום (ג') תיערך השקת ספר שירים לירושלים, שכתבה המשוררת ד"ר...
מאות השתתפו בכנס "מתחברים מחדש" במכללת קיי
בצל שגרת המלחמה ערכה בשבוע שעבר כנס רב משתתפים בסימן...
יום פתוח במכללה האקדמית אשקלון
ביום שישי הקרוב, 7.6.24, תקיים המכללה האקדמית אשקלון יום פתוח...
התלמידות מאולפנת עדי בשדרות זכו בגמר נשים מובילות מדע
במסגרת גמר 'נשים מובילות מדע' שהתקיים השבוע, זכו תלמידות אולפנת...
לקראת הקמת בית חולים שני בבאר שבע הנהלת מאוחדת בביקור בשטח
לאחר שממשלת ישראל אישרה באופן סופי את הקמתו של בית...
הרצאות קצרות, השראה גדולה: תלמידות כיתת נחשון העירונית באירוע שיא
ביום חגיגי ומיוחד שנערך ביוזמת כיתת נחשון בקריית החינוך בן...