Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

הושקה תכנית למניעת תאונות ילדים בחברה הבדואית בנגב

הושקה תכנית למניעת תאונות ילדים בחברה הבדואית בנגב

את התוכנית יזמו חברת כיל יחד עם הארגונים החברתיים בטרם, אג'יק ומתן שרתמו למשימה מאות ילדים, בני נוער, הורים ואנשי מקצוע מהחברה הבדואית

מנתוני ארגון בטרם לבטיחות ילדים עולה כי הסיכון של ילד בדואי מהדרום למות גבוה פי 19 מזה של ילד יהודי 55% ממקרי המוות בקרב ילדים בדואים נגרמים כתוצאה מתאונות בבית ובחצר

בימים אלה הושקה תוכנית למניעת תאונות של ילדים בחברה הבדואית בנגב. זאת, לנוכח הנתונים הקשים שעולים מארגון 'בטרם' לפיהם הסיכון של ילד בדואי למות בתאונה גבוה פי 19 מהסיכון של ילד יהודי. כיל, והארגונים החברתיים אג'יק – מכון הנגב, ארגון בטרם לבטיחות ילדים ומתן – משקיעים בקהילה, חברו יחד במטרה לצמצם את תופעת התאונות של ילדים בבית ובחצר הבית בקהילה הבדואית בנגב.

התוכנית מתמקדת במניעת תאונות ילדים בבית ובחצר הבית לאור הנתונים שמצביעים על כך שתאונות אלו מהוות 55% ממקרי התמותה בקרב ילדים בדואים בנגב. התאונות הנפוצות כוללות דריסה לאחור, טביעות, כוויות והרעלות. התוכנית תעניק ידע וכלים כיצד למנוע תאונות קשות אלו.

תוכנית "בטוחים בבית" כוללת שלושה חלקים: בשלב הראשון נערכת פעילות עם עובדי מפעלי כיל מהחברה הבדואית ובני משפחותיהם, במטרה להעלות את מודעות העובדים לחשיבות נושא בטיחות הילדים, ומתן כלים לאימוץ התנהגות בטוחה, על מנת שישמשו כשגרירים ומדריכים בקהילה. במסגרת זו, גובש צוות מוביל מבין העובדים הבדואים בכיל, שעבר הכשרה בנושא בטיחות ילדים. הצוות מסייע בבניית התכנית ובנוסף ניתנות הכשרות וסדנאות לכלל עובדי הארגון.

בשלב השני הפעילות מתרחבת אל הקהילה בה חיים העובדים. בקהילה נעשית פעילות בכמה מסגרות: פעילות עם פורום האמאמים של אג'יק המאגד בתוכו 42 אימאמים מהחברה הבדואית בנגב. בנוסף תתקיים הדרכה במסגרות של קבוצות הורים.  פעילות חשובה נוספת מתקיימת עם בני נוער בתנועת הנוער של אג'יק – מכון הנגב, ההופכים לשגרירי בטיחות צעירים. החניכים הופכים ל"פרחי בטיחות" אשר יעבירו את המסר בקהילה להורים ולמשפחות. בתכנית "פרחי בטיחות" משתתפים כ-1,300 חניכים מהישובים חורה, כסייפה, רהט, שגב שלום וכן בכפרים הבלתי מוכרים שבסביבתם.

במקביל לפעילות בקרב עובדי כיל ובקהילה, מתבצע החלק השלישי במהלכו נערכת פעילות הסברה בקרב כלל אוכלוסיית הבדואים בנגב להעלאת המודעות לכללי בטיחות הילדים ומניעת היפגעותם בתאונות.

סלימאן אלעמור, סמנכ"ל אג'יק-מכון הנגב, אמר : "אנו רואים חשיבות רבה בקידום שיתוף הפעולה בין כל הארגונים, ומברכים על ההחלטה להתגייס לטובת טיפול בנושא הכאוב של תאונות ביתיות בחברה הבדואית. אנו מקווים כי התהליך אותו אנו מתחילים במשותף יביא לתוצאות אותן נוכל לראות בשטח, בדמות נתונים פחות קשים, כבר בשנה הקרובה".

אורלי סילבינגר, מנכ"לית ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים מוסרת: "אנו נרגשים מכך שלראשונה חברה עסקית בסדר גודל של כיל, המעסיקה אלפי עובדים ברחבי הארץ ומפרנסת מאות משפחות בחברה הבדואית, נרתמה לצמצום ההיפגעות והתמותה של הילדים הבדואים בנגב, שכן ילדים אלו נמצאים בסיכון הכי גבוה לתמותה מתאונות. בשנת 2017 נהרגו בישראל 144 ילדים, רבע מהם מהקהילה הבדואית. אני מברכת על השותפות של חברת כיל, אג'יק-מכון הנגב ומתן בנושא זה שבנפשנו – מתן אפשרות לכל ילד לגדול בבטחה ולהגשים חלומותיו".

ארז קמה, מנהל קשרי קהילה, כיל: כמעסיק הגדול בנגב, כיל רואה את עצמה שותפה של הקהילות השונות בנגב, ובתוכן הקהילה הבדואית. בחירת הפרויקט נעשתה לאחר בירור צרכים מעמיק עם הקהילה עצמה על מנת להתאים את הפעילות לצרכים האמיתיים והיומיומיים. המטרה היא לפעול במכלול השכבות, מילדי הגן ועד המבוגרים שבקהילה, במטרה שהשפעת הפעילות תורגש ותהיה משמעותית בכל חתך הגילאים. בכוונתנו להשקיע בפעילות זו בשנים הקרובות באופן משמעותי, ואני שמח שעובדי כיל מהקהילה הבדואית יהיו שגרירים של הפרוייקט ויקחו חלק בהדרכת התושבים בפעילות החשובה הזאת".

אהובה ינאי, מנכ"לית ארגון מתן – משקיעים בקהילה, מוסרת: "אנו במתן מחברים בין עסקים וקהילה. החיבור שיצרנו בין כיל, אג'יק-מכון הנגב וארגון בטרם מרגש אותנו במיוחד. אנו בטוחים כי השיתוף בין החזון החברתי והיכולות המוכחות של הארגונים כולם, נצליח להשפיע ולשנות ביחד עם הקהילה הבדואית בנגב, את הסטטיסטיקה העגומה של תאונות ביתיות. זו זכות לבנות שתוף פעולה שיוצר שינוי בחיי רבים".

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
פומפאו רוקד באופקים
מייק פומפאו אופקים: "גאה להיות כאן בעיר שתושביה גיבורים" מזכיר המדינה...
התלמידים מרעננה הפתיעו את חתן הבר-מצווה שפונה משדרות
אורי בניטה בן ה-13 משדרות, תכנן לחגוג את הבר-מצווה שלו...
איש החינוך הוותיק מבאר שבע - אהרן אלדר ז"ל הלך השבת לעולמו והוא בן 86
אהרן אלדר היה שנים רבות מעמודי התווך של החינוך הדתי...
סיור במרכז התופת
עובדי המכללה האקדמית אשקלון יצאו לסיור ביישובי עוטף ישראל במסגרת...
תערוכת האומנות של גמלאי בית הספר תרשיש במכללת קיי
בבית הספר לגמלאים "תרשיש" של העמותה לקידום פרויקטים במכללת קיי...
בתי החולים בדרום ירימו את הכפפה? בעקבות מותו הטראגי של החייל שנדבק בפטרייה בעזה- קריאה בארגון "חברים לרפואה" שהשתתף במאמץ הבאת התרופה הניסיונית ארצה: "לערוך בבית חולים בישראל את הניסוי בתרופה כדי שתהיה זמינה לטיפול מיידי בחיילים שנדבקים"!
בעקבות מותו המצער של חייל המילואים חנן דרורי הי"ד שנדבק...
מאילת לסורוקה: התלמידים המפונים משדרות בביקור חולים לחיילים פצועי המלחמה
יוזמה מרגשת - התלמידים המפונים משדרות יצאו מאילת לביקור פצועי...
תלמידי תיכון אורט סינגאלובסקי מתל אביב התארחו באופקים
תלמידי שכבה יב' מבית הספר התיכון אורט סינגאלובסקי מתל אביב...
גיים טיים: מתחם גיימינג נחנך במחלקת הנוער באופקים
תתחדשו: מתחם גיימינג חדש (GAME ZONE) נחנך ביום שני במחלקת...
למרות אתגרי המלחמה - קורס "יוזמים עסק" באופקים הגיע לסיומו!
מדובר במחזור השני של קורס באורך 70 שעות אקדמיות, אשר...