Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

בתי החולים בדרום ובשפלה מתכוננים לקליטת פצועי מלחמה ומזניחים את הכוננות לגל חורפי חדש של המגיפה?

בתי החולים בדרום ובשפלה מתכוננים לקליטת פצועי מלחמה ומזניחים את הכוננות לגל חורפי חדש של המגיפה?
התמונה באדיבות "חברים לרפואה"

התחלואה בקורונה בעולם ובישראל במגמת עליה, אך קיים חשש שבתי החולים בפריסה ארצית ובכללם בגזרת הדרום יישארו ללא מענה: לאחרונה דווח בתקשורת כי התרופות הביתיות האנטי ויראליות לטיפול בקורונה – פקסלוביד ומולנופיראוויר, אזלו לחלוטין מהמלאי בארץ, זאת לאחר שמשרד האוצר לא העביר תקצוב לרכישתן, וכתוצאה מכך קופות החולים ובתי החולים בפריסה ארצית מהצפון ועד הדרום לא הצטיידו במלאי חדש. התרופות, שניתנות לחולים בסיכון, מפחיתות תחלואה קשה ותמותה, אולם בשבועות הקרובים לא יישאר מענה עבור חולים שזקוקים להן. מומחה בכיר למחלות זיהומיות צוטט כמי שחוזה ש"תהיה קטסטרופה. התרופות האלה מונעות אשפוזים ואנחנו צפויים לראות קשישים וחולים מדוכאי חיסון שמידרדרים בגלל הווירוס. נראה מבול של מאושפזים קשים, רק כי אין טיפול ביתי פשוט שהוכח כמציל חיים, והמחלקות בכל בתי החולים שעמוסות כבר עכשיו – יגיעו לאי ספיקה".

בעמותת "חברים לרפואה" מכירים מקרוב את המורכבות סביב תרופות הקורונה, מסבביה הקודמים של המגפה העולמית. את החמ״ל הראשון של המחלקה לסיוע חירום בינלאומי הקימה העמותה כשהעולם נכנס לסגרים והיא נדרשה להקים מערך לוגיסטי מיוחד לאספקת תרופות למבודדים. המחלקה דאגה לתרופות לתסמיני קורונה ולתופעות הלוואי של המחלה, למחלות כרוניות, למחלות קשות ועוד.

"כארגון מוביל בתחום הנגשת התרופות, קיבלנו פניות גם מבתי חולים וקופות חולים שלא יכלו לטפל בחולים הנמצאים בבידוד. בתוך שלושה שבועות למדנו להתמודד עם האתגרים הלוגיסטיים של המצב, ולימדנו גם את קופות החולים שהקימו את מערך הסיוע לחולים עד הבית", מספר ברוך ליברמן מנכ"ל העמותה. כתוצאה מפעילות פרו אקטיבית זו, זכתה "חברים לרפואה" באות שר הבריאות.

"ההיערכות לגלי הקורונה- בשילוב עם אתגרי המלחמה העצומים גורמים לנו להיות על הקצה, גם בצורך לאספקת ציוד סיוע ותרופות בכמויות שאיננו מורגלים, כולל סיוע של ציוד חירום לכיתות כוננות ולכוחות ביטחון בצל הלחימה, וגם עוד חולי קורונה שרוצים תרופה שאין בשוק ואנחנו זקוקים לפתרונות". ליברמן יודע לספר כי כבר בסבבים הקודמים של תחלואת הקורונה, צפה הבעיה של מחסור במענה התרופתי המתאים. כעת, ב"חברים לרפואה" שבים ומרימים דגל אדום, ומתריעים כי מצב המלחמה המתמשך והצורך לנייד תקציבים לטובת המלחמה שוב משפיע על מלאי התרופות החיוניות, בקשת רחבה של תחומים ובכללם הקורונה. "בחודשים האחרונים הביקוש לתרופות גדל, למשל, אנו ערים לעליה במאות אחוזים בביקוש בתחום בריאות הנפש לנוכח אירועי השבת השחורה.

הוא מוסיף ואומר: "יש לכל אחד מאתנו את האפשרות לסייע, אם יש לכם תרופות שאתם לא צריכים, תעבירו לאחת מנקודות המסירה הפרוסות ברשתות הפארם ומיקומים נגישים רבים, זה פשוט ומציל חיים".

אודות חברים לרפואה: העמותה נוסדה בשנת 2003 מתוך חזון לתת תרופה לכל מי שזקוק לה. כיום מהווה את ארגון הגג הגדול בתחומו לסיוע בתרופות, החל מתרופות בסיסיות ועד לתרופות יקרות שאינן בסל הבריאות. בזכות פעילותה, עשרות אלפי חולים מקבלים סיוע בתרופות מדי חודש. עם פרוץ הלחימה פתחה מרלו"ג מרכזי דרכו היא מנהלת את אופרציית חלוקת התרופות והציוד הרפואי בהתאם לצרכים העולים מהשטח. עד כה, העבירה ציוד ותרופות בשווי של מעל מיליון ₪. בכלל זה, כ- 5 טון ציוד חירום רפואי, למעלה מ-500,000 פריטי סיוע שונים לעומדים בחזית המלחמה, לכיתות הכוננות ולחיילים, למעלה מ-16,000 משלוחי תרופות לפצועים ולתושבי הדרום.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
פומפאו רוקד באופקים
מייק פומפאו אופקים: "גאה להיות כאן בעיר שתושביה גיבורים" מזכיר המדינה...
להרגיש טוב יותר עם איזון הגוף והנפש
לאורך השנים התפתח עולם בריאות הנפש ואנחנו יודעים עליו הרבה...
בתי החולים בדרום ירימו את הכפפה? בעקבות מותו הטראגי של החייל שנדבק בפטרייה בעזה- קריאה בארגון "חברים לרפואה" שהשתתף במאמץ הבאת התרופה הניסיונית ארצה: "לערוך בבית חולים בישראל את הניסוי בתרופה כדי שתהיה זמינה לטיפול מיידי בחיילים שנדבקים"!
בעקבות מותו המצער של חייל המילואים חנן דרורי הי"ד שנדבק...
מאילת לסורוקה: התלמידים המפונים משדרות בביקור חולים לחיילים פצועי המלחמה
יוזמה מרגשת - התלמידים המפונים משדרות יצאו מאילת לביקור פצועי...
לא שוכחים את הנופלים! מיזם "זוכרים את הנופלים" בהובלת תושבי מושב שוקדה
תושבי מושב שוקדה החליטו לקדם מיזם שבמהלכו הם יבקרו משפחות...
משלחת מנהיגי חינוך בקהילות יהודיות ברחבי העולם ביקרה השבוע באופקים
משלחת מנהיגי חינוך מובילים בקהילות היהודיות ברחבי העולם, מארה"ב, קנדה,...
בתי החולים בדרום ובשפלה מתכוננים לקליטת פצועי מלחמה ומזניחים את הכוננות לגל חורפי חדש של המגיפה?
התחלואה בקורונה בעולם ובישראל במגמת עליה, אך קיים חשש שבתי...
הפרויקט להזנקת התיירות בערד יוצא לדרך: החברה הממשלתית לתיירות רגע לפני בחירת קבלן לביצוע פרויקט תצפית 'סף המדבר'
על אף המצב הביטחוני, החברה הממשלתית לתיירות ממשיכה לעבוד על...
בעקבות ההשלכות של מלחמת "חרבות ברזל" על העסקים בעוטף עמותת שניר משיקה תוכנית הכוונה עסקית
לאור ההשלכות הרוחביות של מלחמת "חרבות ברזל" על העסקים בעוטף...
אוספים את השברים – פרויקט פסיפס באופקים
אוספים את השברים – פרויקט פסיפס בהשתתפות תושבי אופקים מכל...