Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

בצמרת השקיפות: עיריית קריית גת במקום הרביעי במדד שקיפות האתרים ברשויות המקומיות לשנת 2019 בציון 95 מתוך 100

בצמרת השקיפות: עיריית קריית גת במקום הרביעי במדד שקיפות האתרים ברשויות המקומיות לשנת 2019 בציון 95 מתוך 100

מדד 2019 הנערך על ידי עמותת שקיפות בינלאומית ישראל – שבי"ל הורחב השנה באופן משמעותי גם לתחומי תכנון ובנייה, חברות עירוניות, רישוי עסקים והון אנושי ברשות וסביבה. המדד כולל 90 קריטריונים לעומת 57 במדד 2017

שקיפות קרית גת

מהעמותה נמסר כי למרות מגמת השיפור הכללית, נדרש שיפור מהותי בפרסום קוד אתי, הסכמים קואליציונים וטפסי ניגוד עניינים במרבית אתרי הרשויות – פרסומים מהותיים להגברת אמון הציבור בנבחריו. העמותה קוראת למינוי קבוע של ממונה על שקיפות בכל רשות מקומית בישראל.

עיריית קריית גת ניצבת במקום הרביעי במדד השקיפות עם הציון 96 . כך מפרסמת עמותת שקיפות בינלאומית ישראל – שבי"ל המקיימת מזה תשע שנים את מדד השקיפות באתרי הרשויות. השנה הורחב המדד באופן ניכר הכולל 90 קריטריונים תוך מתן דגש מיוחד על מידת השקיפות בתחומי תכנון ובנייה, חברות ועמותות עירוניות, מכרזים, ורישוי עסקים וזאת בנוסף לקריטריונים הנבדקים מדי שנה ובהם פרסום תקציב הרשות, פרוטוקולים מישיבות המועצה, מענקים ותמיכות, ארנונה. במדד 2017 זכתה זכתה קריית גת לציון 88 והפעם, על אף הרחבת הקריטריונים הציגה העירייה שיפור ניכר באתר האינטרנט שלה אשר זיכה אותה בציון 96 מתוך 100.

שמונה הרשויות שהגיעו למקום הראשון השנה במדד וזכו לציון 100 –חולון, כפר סבא, קרית ביאליק, מגדל העמק, ראשון לציון רעננה עכו ועפולה. במקום השני אשדוד בציון 99 ואת המקום השלישי חולקות באר שבע וקריית אונו בציון 97. שלושת הערים הגדולות גם הן בציון גבוה – תל אביב וחיפה עם 95 וירושלים 93.

לעומת זאת הרשויות "החלשות" בהנגשת המידע לציבור באתרים הן: גבעת שמואל עם הציון 79, בת ים שזוכה לציון 78 ואחריהן ראש העין ודימונה עם 77 ו-74 בהתאמה. בתחתית המדד ניצבות טבריה ומעלות תרשיחא בציון 68 וסוגרת את הרשימה קריית ים עם 64 בלבד.

המדד המורחב הוחל על 39 הרשויות אשר במדד 2017 קיבלו ציון בין 80  ל- 100. למרות ההרחבה הניכרת של הקריטריונים במדד, הציון הממוצע של כלל הרשויות עומד על 91. עם זאת ניכרים עדיין פערים לעומת חלק מן הרשויות המקומיות בפריפריה. אך למרות מגמת השיפור הכללית, נדרש שיפור מהותי בפרסום קוד אתי, הסכמים קואליציונים וטפסי ניגוד עניינים במרבית אתרי הרשויות – פרסומים מהותיים להגברת אמון הציבור בנבחריו. מנהלת המדד  היא ד"ר גלית אבידר ובעריכתו הסתייעה בוועדה מייעצת ובראשי העמותה.

ככלל, תוצאות המדד מעידות על השינוי המהותי במודעות של ראשי הרשויות להחלת סטנדרטים של שקיפות בהתנהלות הרשות ונבחריה, ובהנגשת מידע מפורט באתרי האינטרנט שלהן. מסקנה זו מתקבלת בבירור מהשוואת נתוני המדד בשנה זו, לנתוני מדדי השקיפות בשנים קודמות וזאת למרות הרחבת הבדיקה והוספת 33 קריטריונים שנבדקו לראשונה במדד 2019.  לשם השוואה העיר טייבה – היחידה מבין הרשויות הערביות במדד, נמצאת במגמת שיפור מתמדת וזוכה השנה לציון 86 לעומת 81 במדד 2017 ולציון 13 במדד 2016. גם העיר חיפה ממשיכה אף היא במגמת השיפור וזכה השנה לציון 95 לעומת 82 במדד 2017.

באירוע השקת המדד קראה השופטת (בדימוס) נילי ארד, יו"ר עמותת עמותת שקיפות בינלאומית ישראל – שבי"ל למינוי קבוע של ממונה על שקיפות בכל רשות ואמרה  :

" אנו מבקשים באמצעות המדד להעביר את המסר הנוגע לכולנו כאזרחי מדינת ישראל וכנציגי הרשויות המקומיות – והוא מחויבות רשויות השלטון והממשל כלפי הציבור בכללותו, להתנהלות בשקיפות, ולהקפדה על ערכי האתיקה, טוהר המידות והשוויון. במדד 2019 הובררה המודעות שגילו ראשי השויות לחשיבות השקיפות ולשיתוף המידע, אך לצד זאת יש לפעול למינוי ממונה שקיפות קבוע בכל רשות אשר במסגרת פעילותו, ירכז את חובת חופש המידע והמצאתו לציבור ואת שיכלול האתר הווירטואלי והמידע שבו, דרך קבע באופן שהציבור ימצא בו כלי נוסף לקשר עם הרשות ועם השירותים עליהם היא מופקדת."

 

עמותת שקיפות בינלאומית ישראל – שבי"ל נוסדה בשנת 1999 על ידי פרופסור דוב יזרעאלי ז"ל, במסגרת הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב ובשנה זו ימלאו 20 שנה לפעילותה. העמותה הינה אחת מ-100 הסניפים של הארגון החברתי גלובלי – International Transparency אשר המוטו שלה הוא A WORLD WITHOUT CORRUPTION

חזון העמותה הוא הנחלת הערכים והנורמות של שקיפות, טוהר מידות, יושרה, אתיקה במגזר הציבורי והפרטי ובקרב החברה האזרחית, לנהוג ולהנהיג לאורם, כתרופה מקדימה לשחיתות, ולהנעת מהלכים אפקטיביים לשם מניעתה. דרכנו היא דרך אור השמש המטהר. ככל שנאמץ את ערכי השקיפות, טוהר המידות, היושרה והאחריותיות וככל שהמחויבות לערכים אלה תמצא ביטויה הנרחב בקרב הציבור, נהייה כולנו שותפים בהגנה על צביונה של החברה בישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, המגנה על שליחי הציבור ושומרי הסף, והפועלת בשוויון וללא דופי בשמירה על זכויות כל אזרחיה ותושביה, איתם ולמענם.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
עיצוב הבית מתחיל בכם
כל מעצבת פנים שתשכרו לעבוד על עיצוב הבית שלכם תשב...
איך לעצב וילה בצורה נכונה
וילות הן שם נרדף ליוקרה, אלגנטיות ושפע - הן משדרות...
אזור מגורים הידוע במחויבותו לקיימות ואיכות חיים
הרצליה הירוקה דירות למכירה הוא אזור מגורים הידוע במחויבותו לקיימות...
תערוכת האומנות של גמלאי בית הספר תרשיש במכללת קיי
בבית הספר לגמלאים "תרשיש" של העמותה לקידום פרויקטים במכללת קיי...
אירוע מיוחד במסורת – כך תוכלו לחגוג
קייטרינג לבת מצווה הוא מרכיב מרכזי בהנצחת ציון דרך משמעותי...
מה שצריך לדעת על פסילה מנהלית
המצב בו נהג נתפס עובר עבירת תעבורה מסויימת ומקבל דו"ח...
בתי החולים בדרום ירימו את הכפפה? בעקבות מותו הטראגי של החייל שנדבק בפטרייה בעזה- קריאה בארגון "חברים לרפואה" שהשתתף במאמץ הבאת התרופה הניסיונית ארצה: "לערוך בבית חולים בישראל את הניסוי בתרופה כדי שתהיה זמינה לטיפול מיידי בחיילים שנדבקים"!
בעקבות מותו המצער של חייל המילואים חנן דרורי הי"ד שנדבק...
מאילת לסורוקה: התלמידים המפונים משדרות בביקור חולים לחיילים פצועי המלחמה
יוזמה מרגשת - התלמידים המפונים משדרות יצאו מאילת לביקור פצועי...
איש מקצוע משפטי בתחום התחדשות עירונית
עו"ד תמ"א 38 היא מסגרת משפטית משמעותית בישראל שנועדה לתת...
גיים טיים: מתחם גיימינג נחנך במחלקת הנוער באופקים
תתחדשו: מתחם גיימינג חדש (GAME ZONE) נחנך ביום שני במחלקת...