Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

בגיל 66 עדיין רץ בג'בלאות על מדים

בגיל 66 עדיין רץ בג'בלאות על מדים

מרק לאוצקר, תושב להבים ועובד בחברת כיל הגיע בשבוע שעבר לבית נשיא המדינה יחד עם פלוגת המילואים שלו לקבל את אות הגדוד המצטיין מהנשיא ריבלין. נשמע סביר עד שמגלים כי מרק בן 66 אך עדיין משרת כלוחם במילואים.

משרתי מילואים רבים מחכים בקוצר רוח לטופס השחרור מצה"ל המשחרר אותם משירות מילואים פעיל. לא כך המקרה עם מרק לאוצקר, תושב להבים ועובד חברת כיל. לאוצקר, בן ה-66, ממשיך להגיע מדי שנה לאימונים, תעסוקות מבצעיות ואף מלחמות ומבצעים עם גדוד המילואים שלו. גדוד החי"ר, בו לאוצקר משרת, קיבל בשבוע שעבר תעודת גדוד מצטיין מנשיא המדינה, ראובן ריבלין, ובנוכחות הרמטכ"ל ושר הביטחון, בבית הנשיא בירושלים.

"מעבר לאימונים השנתיים קראו לנו גם לשלושת המבצעים האחרונים בעזה, בצו שמונה" סיפר לאוצקר. "רק ביוני האחרון סיימנו תעסוקה מבצעית של כמעט חודש. אני אומנם מתנדב ומבוגר בהרבה יותר מכל שאר החיילים אך מרגע שחתמת על הנייר, אתה חלק מהגדוד וברגע שיוצא צו שמונה אתה מקבל את אותה שיחת הטלפון כמו כל שאר החיילים".

לאוצקר זוכר איך ההתנדבות שלו בשירות המילואים החלה: "לפני 21 שנים קראו לי לכנס משתחררים משירות מילואים ואפילו הביאו לנו קולה ובורקס. הלכתי למג"ד עם תעודת השחרור ואמרתי לו 'אתה לא רוצה אותי יותר?'. הוא שלח אותי לקצינת הקישור שהחתימה אותי על טופס התנדבות לשנתיים. מאז כל שנתיים אני מחדש את הטופס ומסביר לפקידה החדשה שאני עדיין רוצה לשרת".

לספקנים הדואגים מגילו משיב לאוצקר כי דווקא עכשיו הוא יותר מתאים לשירות מילואים משהיה צעיר: " בגיל 30 עם ילדים בבית ומקום עבודה, נורא קשה לעשות מילואים. בגיל 60 הילדים כבר לא בבית אז יש לך זמן למילואים. גם מבחינה פיזית יותר קל לי – יש לי יותר זמן לחדר כושר ולכן אני היום יותר חזק ממה שהייתי בגיל ארבעים. בנוסף, כשאתה בן 66 אתה לא צריך כל כך הרבה שעות שינה. אני מתעורר גם ככה מאוד מוקדם. לפעמים אני אפילו נשאר בשמירה או בחמ"ל במקום מישהו מהפלוגה כי אני יודע שאני כבר לא אחזור לישון ואם הוא יתעורר הוא סתם יהיה עייף".

"למרות שהמיטה לא נוחה והשעות לא נוחות והאוכל לא הכי טוב, אתה נהנה עם החברים לשירות ואתה בחברה טובה עם אנשים חדורי מוטיבציה. כיום אני כבר מקבל הערכה מיוחדת. התרומה שלי לצבא היא לא רק שאני מחליף מישהו בחמ"ל או בנהיגה, התרומה היא שאנשים מסתכלים עלי ואומרים שאם הוא עדיין משרת, גם אני יכול. אנשים מתביישים לא לעשות משהו כשרואים שאני עושה את זה".

לאוצקר עובד ב-25 השנים האחרונות בחברת כיל. הוא החל את דרכו בחברה כהנדס כימי וכיום עובד במחלקת מינרלים חיוניים. "אחד הדברים שמאפשרים לי לצאת למילואים באופן קבוע הוא העובדה שהנהלת החברה מקבלת את הבחירה שלי לצאת למילואים ולפעמים אף לתקופות ארוכות מאוד".

כשנשאל למה הוא ממשיך להתנדב לשירות מילואים, עונה לאוצקר – "בוא נגיד ציונות. אבל מעבר למושגים יפים, אני מאמין שכל ישראלי צריך לעשות שירות, המדינה שלנו לא שווה כלום בלי צבא והצבא שלנו לא שווה כלום בלי חיילי המילואים". מעבר להתנדבות במילואים, מתנדב לאוצקר בזמנו הפנוי גם בעמותת גיבורים קטנים. במסגרת ההתנדבות הוא מוביל טיולים שהעמותה מארגנת לילדי החינוך המיוחד באזור.

לסיכום הוסיף לאוצקר: "יש לי הרבה תחביבים – צלילה בים, כתיבה אך בעיקר טיולי ג'יפים. כשאני יוצא לטיול שטח עם החברים – אף אחד לא דואג למים, אוכל, מקלחות, אוהלים, אתה צריך לדאוג לכל אלה לעצמך. אז מהבחינה הזאת המילואים זה פיקניק עבורי – מים, אוכל חם, מקלחות עם מים חמים, מה רע לי?"

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
ציוד חדש לצוותי הכוננות בערבה התיכונה
חברי כיתת הכוננות ביישובי הערבה התיכונה התחדשו בציוד חדיש לשדרוג...
משפצים את השכונה ומרפאים את הטראומה:
עמותת "חוסן קהילתי אופקים" ו"התנועה למאבק באנטישמיות" בפרויקט שיקום שכונת...
פומפאו רוקד באופקים
מייק פומפאו אופקים: "גאה להיות כאן בעיר שתושביה גיבורים" מזכיר המדינה...
איש החינוך הוותיק מבאר שבע - אהרן אלדר ז"ל הלך השבת לעולמו והוא בן 86
אהרן אלדר היה שנים רבות מעמודי התווך של החינוך הדתי...
סיור במרכז התופת
עובדי המכללה האקדמית אשקלון יצאו לסיור ביישובי עוטף ישראל במסגרת...
בתי החולים בדרום ירימו את הכפפה? בעקבות מותו הטראגי של החייל שנדבק בפטרייה בעזה- קריאה בארגון "חברים לרפואה" שהשתתף במאמץ הבאת התרופה הניסיונית ארצה: "לערוך בבית חולים בישראל את הניסוי בתרופה כדי שתהיה זמינה לטיפול מיידי בחיילים שנדבקים"!
בעקבות מותו המצער של חייל המילואים חנן דרורי הי"ד שנדבק...
מאילת לסורוקה: התלמידים המפונים משדרות בביקור חולים לחיילים פצועי המלחמה
יוזמה מרגשת - התלמידים המפונים משדרות יצאו מאילת לביקור פצועי...
לא שוכחים את הנופלים! מיזם "זוכרים את הנופלים" בהובלת תושבי מושב שוקדה
תושבי מושב שוקדה החליטו לקדם מיזם שבמהלכו הם יבקרו משפחות...
משלחת מנהיגי חינוך בקהילות יהודיות ברחבי העולם ביקרה השבוע באופקים
משלחת מנהיגי חינוך מובילים בקהילות היהודיות ברחבי העולם, מארה"ב, קנדה,...
בעיצומה של המלחמה: תלמידי מקיף אמית באר שבע יצאו ל'מבצע ג'וחא'
גם השנה, בעיצומה של מלחמת 'חרבות ברזל', יצאו תלמידי בית...