Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

ארכיטקטורה בדרום: קריית גת, ערד ואילת לא מה שחשבתם

ארכיטקטורה בדרום: קריית גת, ערד ואילת לא מה שחשבתם
אורטל חזן עבודה על נווה מדבר אילת.צילום באדיבות אוניברסיטת אריאל

הנחל העירוני בקריית גת, אילת נווה מדבר ולא רק עיר ים.וערד כצומת תנועה שתמשוך נוסעים באזור. ארכיטקטורה בדרום. במסגרת עבודות הגמר בוגרי בית הספר לארכיטקטורה באוני' אריאל נתנו ביטוי והתייחסות מעניינת לאזור הדרום מכיוונים שונים ומגוונים.

ראובן פריאב | Urban Stream – קריית גת: הפרויקט עוסק בשאלת הנחל העירוני ומהו יחסן של הערים בישראל כלפי הנחלים העוברים בהן. נחל לכיש העובר בגבולה הצפוני של קריית גת על שני יובליו הינו נחל אורבאני. שם מנסה ראובן פריאב, לבדוק כיצד הנחל מכונן את העיר. ההצעה כוללת אלטרנטיבה תכנונית לעיר קריית גת, כזו המתייחסת כראוי אל קיומו של הנחל, הגדרת העיר על ידי דחיסתה לתווך שבין שני יובלי הנחל המתפצלים, תוך התייחסות לתמ"מ לקריית גת לשנת2035 , תכנית בה העיר משלשת את נפחה.

מריה סורוקין | כניסה לעיר כמקום – ערד: בערד תבחין מרחוק אך ככל שתתקרב היא תעלם. חזון מייסדיה כלל הבטחה רבה; עיר בעלת אוויר נקי ונוף מדברי משגע, עיר מודרניסטית שבתחילת דרכה הייתה מקום נחשק ביותר.  בפועל החזון התנפץ. מטרת הפרויקט -להחזיר חיים לעיר. ערד יושבת על ציר מרכזי המוביל לים המלח ולאילת ומתקיימת בו תנועה ערה, שלא נכנסת אליה. בפרויקט, יצרתי מרכז תרבות הפוגש את הנוסעים לכיוון ים המלח כבר בצדי הכביש הנכנס לעיר. מהותו של מרכז התרבות היא ליצור עניין מידי אצל הבאים ולגרום להם לרצות לעצור להתרענן בעיר ואף לשהות בה זמן מה. מרכז התרבות בנוי כנווה מדבר ויקיים דיאלוג תמידי בין העיר למדבר אם בצורה ואם בחומר. יצירת מיקרו-אקלים מוצל שנעים להתהלך בו ומגן על עוברי האורח מהחום המדברי. כל זאת על מנת לתרום לאינטראקציה בין האנשים, הקומפלקס והמדבר.

אורטל חזן | עיר נווה מדבר – אילת: העיר הקיימת מעבר לתיירות, היא עיר ללא זהות עירונית מוגדרת, אינה מתייחסת להיותה עיר-מדבר, אלא רק להיותה עיר-ים. בפרויקט, בחרתי לנתח את הרחוב המרכזי של העיר – שדרות התמרים, המתחיל בהרי המדבר ומסתיים בים. מהי המשמעות של החיים במדבר? מהי ההפסקה מהמדבר? מתוך רצון לענות על שאלות אלו, בחרתי לעסוק במושג נווה-מדבר. מקום המהווה אבן שואבת, מכנס, נותן מחסה מהשמש ומספק מנוחה, מים ומזון.  כיכר האוניברסיטה מהווה מוקד התייחסות בהצעתי.  התכנון מציע מרחב שייצור עירוניות חדשה ומתפקדת לעיר, עירוניות- מדברית, הנותנת מענה המותאם לוקאלית, באמצעות יצירת דפוס בינוי ייחודי המותאם לטופוגרפיה, לאקלים ולנוף האילתי.

אורטל חזן עבודה על נווה מדבר אילת.צילום באדיבות אוניברסיטת אריאל
אורטל חזן עבודה על נווה מדבר אילת.צילום באדיבות אוניברסיטת אריאל
כתבות נוספות שיעניינו אתכם
הכול על עיצוב חנות
בתחום העיצוב יש הרבה משימות שעלולות להיות לא פשוטות בכלל....
שכונה חדשה-פארק חדש: הסתיימו עבודות הפיתוח בפארק המרכזי בשכונת נאות הדרים
כחלק מפיתוח שכונת נאות הדרים הממוקמת בצידה הדרום מזרחי של...
משרד הביטחון מאיץ את העבודות להקמת קריות המודיעין והתקשוב של צה"ל בנגב
מנכ"ל משרד הביטחון בסיור בבאר שבע: "הערך האסטרטגי והמבצעי של...
ממשיכים בהריסות המבנים ביישובי העוטף לאחר השלמת הריסות המבנים הציבוריים בקיבוץ בארי החלו השבוע בהריסות בתי המגורים שנפגעו ב -7 באוקטובר
קבוצת טלאור כראדי שנבחרה לבצע את עבודות הריסות המבנים ביישובי...
מיהו מפקח בניה ומהו תפקידו?
אחד מאנשי המקצוע החשובים ביותר בכל פרויקט בניה הוא מפקח...
איך לעצב קליניקה טיפולית בצורה נעימה?
בשעה טובה אתם מקימים את הקליניקה שתמיד רציתם שתהיה לכם?...
גלו ליקויי בנייה בכל מקום ובכל עת
בשנים האחרונות, אזור הצפון הפך למוקד משיכה עוצמתי לזוגות צעירים,...
האם השקעה בנדלן היא השקעה בטוחה?
בעולם ההשקעות, משקיעים תמיד מחפשים את ההשקעה הבטוחה והמשתלמת ביותר....
כל הסיבות להשקיע בעיצוב פנים
בין אם יש לכם בית פרטי ובין אם אתם גרים...
המבקר אנגלמן בסיור בעוטף עזה יחד עם ממ"ז דרום של המשטרה: "הביקורת בעת הזו קריטית לשם הפקת לקחים. הכשל ב-7.10 מחייב תיקון יסודי גם למען התושבים שחוזרים לבתיהם בדרום וגם למען תושבי הצפון. ויפה שעה אחת קודם"
מבקר המדינה מתניהו אנגלמן קיים היום (ראשון, 23.6.24) סיור מקיף...