Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

אושרה בממשלה תכנית החומש למגזר הבדואי בהיקף של כ-3 מיליארד ש"ח

אושרה בממשלה תכנית החומש למגזר הבדואי בהיקף של כ-3 מיליארד ש"ח
צילום: עמיעד טאוב
הממשלה אישרה את הקצאתם של שלושה מיליארד ש"ח לתכנית חומש 2017-2022 לטובת המגזר הבדואי. את הקצאה הציע שר החקלאות אורי אריאל האחראי מטעם הממשלה על הסדרת הבדואים בדרום. מבחינה תקציבית היא מוערכת בפי שלושה מתכנית החומש הקודמת שהסתכמה בכמיליארד ש"ח בלבד.

השר אריאל אמר בהצעתו בממשלה כי "אסור להשלים עם המציאות הקיימת בקרב החברה הבדואית בישראל. המשך המצב יפגע במדינת ישראל, בחברה הבדואית ובעתיד הנגב. תכנית החומש החדשה, גדולה וממוקדת יותר מהתכנית הקודמת שאושרה בממשלה. השקעה במגזר הבדואי לצד עמידה איתנה על שלטון ואכיפת החוק, היא נכונה והיא אינטרס של מדינת ישראל ושל החברה הישראלית. כך אזרחי ישראל הבדואים יתקרבו יותר למדינת ישראל והחברה הישראלית תתקרב לחברה הבדואית."

השר אורי אריאל מסדיר את ההתיישבות הבדואית. צילום עמיעד טאוב

עוד אומר השר אריאל, "יחד עם תכנית החומש והשקעה ממלכתית, נגביר את המשילות ואכיפת החוק בקרב המגזר הבדואי. הבנייה הבלתי חוקית פוגעת בכולם ובאמצעות פעולה משולבת של תמיכה בתקציבי חינוך, חברה ורווחה ופעילות נחושה נגד בניה בלתי חוקית נקרב את מדינת ישראל לחברה הבדואית ונשיב את הקרקעות למדינה".

מנכ"ל הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים, יאיר מעיין, אמר כי התכנית מבקשת להניע תנופת פיתוח כלכלית וחברתית ברשויות המקומיות החלשות ביותר במדינה. ההחלטה המבוססת על השקעות בחינוך וברווחה, בתעסוקה, בתשתיות ובשלטון המקומי, תשפר את רמת החיים ביישובי הבדואים בנגב ותחזק את השילוב של אוכלוסייה זו בחברה הישראלית.

כיום חיים בנגב 240 אלף בדואים בישובים מוכרים ובפזורה. על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, קיים פער סוציו-אקונומי משמעותי בין החברה הבדואית בנגב לחברה הישראלית. מנתוני הסקר האחרון של הלמ"ס עולה כי כל המועצות המקומיות הבדואיות ירדו לדירוג התחתון מבחינה סוציו-אקונומית.

לכן התכנית כוללת השקעה בכמה תחומים: שלטון מקומי וחיזוק השירותים הציבוריים המקומיים, חינוך ושירותים חברתיים, קידום התעסוקה ופיתוח תשתיות ציבוריות.

לצד ההשקעה הכלכלית הרבה שמושקעת בתכנית זו הרשויות יידרשו להפעיל את סמכותן על התושבים, לגבות מהם תשלומי ארנונה ולקבוע חוקי עזר עירוניים כדי לשמר את ההשקעה שמושקעת כעת.

יוקמו אזורי תעשייה חדשים ביישובי הבדואים על מנת לספק לתושבים תעסוקה והשתלבות בחיי הכלכלה והחברה הישראלית. כמו כן ייתנו הכשרות כדי להנגיש את התעסוקה לגברים ולנשים ויפתחו אזורי תעסוקה ומסחר בהיקף של 30 מיליון שקלים.

צילום: עמיעד טאוב

בתחום הדיור ישווקו 25,000 יח' דיור בחמש השנים הקרובות, משרדי החקלאות והאוצר יעבירו למשרד הבינוי 100 מיליון ש"ח לטובת בניית מבני ציבור – מגרשים, מתנסים, בריכות וכל מוסד ציבורי שרשות מקומית תבקש לקדם, משרד התחבורה ישקיע 215 מיליון ש"ח בתשתיות תחבורה – כבישים, כיכרות ואמצעי בטיחות ו250 מיליון ש"ח יושקעו בתחבורה הציבורית לפריסת קווי תחבורה. וכן יינתן סבסוד למגורים בהיקף של 100 מיליון ש"ח כדי להוזיל את עלויות המגרשים.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם
לוקחים אחריות על הפרטיות: המכללה האקדמית ספיר פותחת לראשונה קורס ממונה הגנת פרטיות בחסות הרשות להגנת הפרטיות
המכללה האקדמית ספיר נבחרה לפתוח קורס "ממונה הגנת פרטיות" (DPO)...
מגוון פעילויות לקראת חג השבועות בקניון עזריאלי הנגב
יריד שבועות שכולו תוצרת איכותית- דוכני יין, גבינות ומאפים בעבודת...
למעלה מ-100 ערים השתתפו ב"יום השכנים"
בשכונות בבאר שבע ציינו את "יום השכנים" בצל המלחמה, צויין ב-30.5...
עומדת אני בשערייך ירושלים": ספר שירה חדש לציון יום ירושלים ה-57
היום (ג') תיערך השקת ספר שירים לירושלים, שכתבה המשוררת ד"ר...
מאות השתתפו בכנס "מתחברים מחדש" במכללת קיי
בצל שגרת המלחמה ערכה בשבוע שעבר כנס רב משתתפים בסימן...
לקראת הקמת בית חולים שני בבאר שבע הנהלת מאוחדת בביקור בשטח
לאחר שממשלת ישראל אישרה באופן סופי את הקמתו של בית...
להקת המחול קמע גאה להציג בבכורה : דרום – 3 מפה...
3 יצירות של כוריאוגרפים מהדרום בערב אחד! * לירן מיכאלי *...
משלחת משפיענים מדרום אפריקה שמעה ממקור ראשון אודות הזוועות של ה 7 באוקטובר
בעוד ממשלת דרום אפריקה טוענת בזדון שישראל מבצעת אפרטהייד ורצח...
"ספגנו רימונים וטילים בכל רגע, אבל רוח הלחימה, הגאווה לאומית ותחושת שליחות הרימו אותנו"
היום התקיימה במכללה האקדמית לחינוך ע"ש קיי בבאר שבע עצרת...
חידושים באולימפיאדת המגמות של "עתיד"
אולימפיאדת המגמות הטכנולוגיות של רשת החינוך "עתיד" התקיימה במוזיאון ארץ...